Dozajlama, otomasyon, bant kantarı

Bant kantarı dozajlama

Bant kantarı ve bant kantarlı dozajlama,

Konveyör bantlardan geçen ürün miktarının hassas bir şekilde ölçülmesi için Bant kantarı kullanılır. Bant kantarımız Tek rulo tartımlı, çift rulo tartımlı veya komple konveyör bandın tartılması ile olabilir. Tartım miktarına göre bant hızı değiştirilerek banttan geçen ürün miktarı istenilen kapasitede ayarlanarak dozajlama yapılır.

Temel olarak, tartılacak kısıma yerleştirilen Loadcellerin sinyalleri bir junction box da toplanır. Loadcell sinyali Junction box tan özel kablo ile Transmittere alınır. Kabloda oluşacak sinyal kaybının hesaba katılması için 6 telli özel loadcell kablosu ve uygun transmitter kullanılır. Transmitter den sinyal PLC ye alınır. PLC ye sinyal analog olarak alınabildiği gibi ihtiyaca ve uygulamaya bağlı olarak Seri port (RS232), modbus RTU, modbus ASCII veya profibus veya profinet  üzerinden alınır.

PLC’ye alınan sinyal PLC deki tartım kontrolünü yapan program tarafından işlenir. PLC de geliştirdiğimiz program kalibrasyon harici ihtiyaç duyulabilecek ek işlevleride yapabilir. Kantar harici dijital ve analog sinyalleri PLC ye bağlamak ve kantar sistemi ile birleştirerek akuple çalıştırmak sonra bu bilgileri HMI veya SCADA ekranı üzereinden izlemek, kayıt altına almak, raporlamak veya SAP ve ERP gibi yazılımlarla entegre etmek mümkündür.

plc kontrollü bant kantarı

PLC ye ihtiyaca uygun operatör ekranı takılır ve tüm ayar kalibrasyon işlemleri bu ekrandan dokunmatik olarak yapılır. Piyasada kullanılan tuşlu ekranlara göre daha kullanışlı, anlaşılır, fonksiyonel ve kullanıcı dostudur. PLC kontrollü bant kantarı sistemimiz üzerinde yapılacak ayarlar anlaşılır ve kullanımı kolay olup Bant kantarının devreye alınmasıda normal bir teknik bir personel tarafından yapılabilir.

Loadcell sinyali ölçüm peryodu, örnek sayısı, ortalama alma süresi, adım aralığı ve benzer tüm ayarlar ekran üzerinden girilir.

Kalibrasyon 4 aşamada yapılır.

1. Statik Sıfır kalibrasyonu

Bu kalibrasyonda bant üzeri boş ve dönmezken kantarın sıfır ayarı yapılır.

2. Statik Yük kalibrasyonu

Yine bant üzeri boş ve dönmezken ağırlığı bilinen bir yük kantar üzerine konur ve yük PLC ye tanıtılır. Bu ,işlem sonunda kalibrasyon yapılmış olur. Ancak bant çalıştığında bandın hareket halindeki durumuna ve oluşan titreşimşlere göre ölçüm sonuçları etkileneceğinden hatasız bir sonuç için dinamik kalibrasyonlar yapılmalıdır.

3. Dinamik sıfır kalibrasyonu 

Bant üzeri boşken dinamik sıfır kalibrasyonu başlatılır. Sistem bandı döndermeye başlar ve istenilen tur sayısı kadar bant dönerek PLC boş bandın dönmesindeki sapma değerini hesaplar ve hafızaya alır. Bu işleme dinamik sıfır kalibrasyonu denir.

4.a. Dinamik Yük kalibrasyonu (ağırlığı bilinen yük geçirilerek) 

Ağrlığı bilinen (kamyon kantarında tartılmış gerçek yük) gerçek yük banda verilmeye başlanır ve dinamik yük kalibrasyonu aynı anda başlatılır. Yük bitene kadar devam ettirilir ve yükün hepsi bant kantarından geçirildiğinde dinamik yük kalibrasyonu bitirilir. PLC programı gerçek yüke göre ölçtüğü yükü bandın pozisyonlarına göre hesaplayarak normal çalışmada kullanmak üzere hafızaya alır. Bu yöntem en kesin dinamik yük kalibrasyonudur. Ancak zahmetli ve zordur.

4.b. Dinamik yük kalibrasyonu (kalibrasyon zinciri kullanılarak)

Ağırlığı bilinen bir yük yoksa ve bunun yerine kalibrasyon zinciri varsa bu yöntemde kullanılabilir. Bant kantarı üzerine kalibrasyon zinciri serilir ve dinamik yük kalibrasyonu başlatılır. PLC programı istenilen tur kadar bandı dönderir ve zincirin gerçek ağırlığı ile ölçülen ağırlığı bandın pozisyonlarına göre hesaplayarak sapma değerlerini bulur ve normal çalışmada kullanılmak üzere hafızaya alır.

Bant kantarı otomasyon unda isteğe bağlı olarak Panasonic veya Siemens marka PLC ve operatör panelleri kullanmaktayız.

Temal olarak Bant kantarı çalışma prensibi şu şekildedir

1. Loadcell den alınan bilgi ağırlık (kg) bilgisidir ve bu bilgiyi PLC hesaplanarak kg/m ye çevrilir.
2. Bant kantarı bölgesine takılan encoder ile bant hızı(m/dk) alınır.
3. Loadcel sinyal değerinden elde edilen ağırlık bilgisi ile encoder den alınan hız bilgisinin çarpımı geçen ürünün kapasitesini verir. Kapasite (kg/saat) = ağırlık (kg/m) * hız (m/dk) şeklindedir.
4. Hesaplanan kapasite üzerinden toplam geçen ürün miktarı bir den fazla totalizör üzerinden gösterilir. Kullanıcıya test yapabilmesi için serest totalizör değeri tanımlanır ve ekrandan toplam geçeni istediği an sıfırlayarak görme şansı verir. Ayrıca saatlik, vardiyalık, günlük gibi totalizör değerleride mevcuttur ve PC üzerinden rapor alınmasında kullanılır.

Yüksek hassasiyetli bant kantarı sistemleri

Bant kantarı, konveyör bant üzerinden geçen ürün veya malzemelerin tartımını yapan sistemlerdir.

Bant kantarlarının, değişik tiplerde ve özelliklerde üretimi yapılmaktadır. Firmamız yüksek hassasiyetli bant kantarı imalatı, montajı ve devreye alınmasını yapmaktadır. Tamamen kendi patentimiz olan bant kantarı sistemimiz, montaj tekniği ve teknik özellikleri ile muadillerinden çok daha hassas ölçüm yapmaktadır.

Idas Bant kantarının Özellikleri

Eğer bir şey taşınacak kadar değerliyse, tartılacak kadar da değerlidir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir