Arıza izleme Scada Yazılımı – Fazla sayıda arıza ve arıza sıralaması için

Fabrikalarda Arıza izleme, Kayıt ve Raporlama

Sahadaki 1000 lerce arıza sinyalini 2-5 ms ölçüm periyodu ile okur ve kaydeder. Özellikle termik santrallerde ki ünitelerin arıza sinyallerin toplanması, kaydedilmesi ve raporlanması için özel olarak geliştirdiğimiz arıza izleme sistemidir. Sistemin en önemli özelliği ardışık olarak gelen sinyallerin öncelik sırasını çok hızlı bir şekilde ölçebilmesidir. Gerek panasonic FP2 serisi gerekse Siemens S7300-400 serilerinde PLC nin 1 cycle time’ında tüm sinyaller alınır.

Hiçbir scada sisteminde ms’lere inecek şekilde bir okuma yoktur. Bunun için PLC de geliştirdiğimiz programda alınacak input sayısı kadar bir db alanı oluşturulur. Her db alanı bir arıza sinyalini temsil eder. Hangi arıza sinyali geldiyse ilgili alandaki değer 1 artar. PC tarafında VB de geliştirilen program ise PLC den 1 sn içerisinde tek bir do – loop dögüsüyle bu alanlardan okur. Alanların db numarası input adresini ve alandaki değer ise arıza sinyalinin öncelik sırasını verir. Bu sayede PLC cycle time’ı süresinde yaklaşık 2-5 ms içerisinde ki arıza sinyali sıralama farkları bilinmiş olur ve database’e kaydedilir.

Yine program üzerinde kullanıcı her arıza sinyali için tanımlama yapar ve sistem otomatik bunları SQL database’inde kaydeder ve PC lerdn raporlama imkanı verir.

PC tarafındaki programları VB ortamında geliştirdiğimiz için lisans bedelleri olmayıp, client sayısı sınırı gibi kısıtlamalarda yoktur ve maliyeti düşük bir sistemdir.

Kemerköy termik santrellerindeki 2 ünitede arıza izleme sistemimiz çalışmaktadır. Burada Panasonic FP0 serisi PLC ler ve kullanıldı. Her bir ünitede 1024 olmak üzere toplam 2048 ader dijital input kullanılarak arıza izleme ve kayıt sistemi kuruldu.

Afşin elbistan termik santralindeki toplam 4 ünitede de yine arıza izleme programımız çalışmaktadır. Her bir ünütede 1200 civarı olmak üzere toplam 4400 dijital inputu olan bir sistemdir. Burada da Vipa S7300 muadili PLC ler kullanıldı.

Panasonic PLC ler le bu sistem yapıldığında maliyet ciddi anlamda düşmektedir. PLC de kurguladığımız özel program sayesinde PLC cycle time süresi içerisinde PLC ye bağlı 1000’lerce input değeri alınabilmektedir. Yine PC de geliştirdiğimiz program ise PLC den tek bir döngüyle 1000’in üzerindeki sinyal değerini okuyabilmektedir. PLC ve PC tarafında özel geliştirdiğimiz program sayesinde, PC deki real time olmamadan dolayı geç okuma sorunları olsa bile arıza sinyallerinin input sıralaması kesin doğrulukta alınmış olur.

Siemens S7300 veya S7 1500 serisi PLC kullandığımız uygulamalarda WinCC VB scripte geliştirdiğimiz özel kodla 1000 den fazla tag değeri tek bir satırda 1 tag miş gibi alınır. Aynı zamanda lisans isteniyorsa tag sayısındanda tasarruf edilmiş olunur.

Panasonic FP2 serisi PLC kullandığımız projelerdede PLC den değerleri VB ortamına active X nesneleri ile almaktayız. 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir