Raporlama ve Grafik İzleme Scada

Scada üzerinde raporlama ve grafik izleme ek yazılımları

Endüstriyel otomasyon yazılımları olan hazır scada programlarında en büyük problem raporlama ve grafik ara yüzlerinin yetersiz olmasıdır.

Dataların raporlanması ve değişik şekillerde analiz imkanı için PLC den alınan dataların gösterimi ve scada yazılımı üzerinden PLC nin kontrolü sırasında yapılan her türlü işlem datanın büyüklüğüne göre uygun database’e kaydedilir. Kaydedilen datalar ihtiyaca uygun olarak raporlanmalı veya grafik ortamda izlenembilmelidir.

Hazır scada yazılımlarıyla yaptığımız programlar olsun , .Net , C# veya VB de yaptığımız yazılımlarda her türlü raporlama ve grafik arayüzleri kullanımı kullanıcılar için olabilecek en basit ve anlaşılır bir şekildedir.

Yanda görüldüğü gibi, raporlanacak veya grafiği çizdirilecek datanın geçmişe dönük olarak zamanı seçilir. Zaman gün, ay, yıl, saat ve dk olarak seçilir. İsteğe bağlı vardiya seçimide mümkündür. Rapor kriterlerine ilave olarak varsa diğer kriterlerde yandaki şekilde görüldüğü gibi seçilebilir.

Uygun rapor kriterleri seçildiğinde raporlama arayüzü ister excell ortamına isterse özel rapor görüntüsü formatında veya web arayüzü formatında alınması mümkündür. Aynı şekilde pdf olarak ta alınabilir.

Raporlarda resim, grafik çizdirilir ve kullanıcıların kolay anlayıp yorumlayabileceği tüm fonksiyonlar mevcuttur.

raporlama ve grafik izleme scada
raporlama ve grafik izleme scada
raporlama ve grafik izleme scada
plc web server üzerinden raporlama izleme
raporlama ve grafik izleme scada
raporlama ve grafik izleme scada
raporlama ve grafik izleme scada

Aşağıda yaptığımız scada yazılımlarında bir kaç görüntü mevcuttur. Alınan dadaların bar grafik ekranda, çizgi grafiklerle veya 3 boyutlu grafiklerle gösterimi mümkündür. Ayrıca isteğe göre toplanan datayı tanımlayacak şekiller üzerinde online izleme ve kaydedilen dataları bu şekilde raporlama yapılır.

Raporlanan datalar Normal printerlere basılabileceği gibi termal rulo printer veya benzeri printerlere uygun formatta da çıkartılarak basılabilir.

Rapor alımı sadece PC ekranında değil PLC ye bağlanacak printerler üzerindende prosese uygun şartlarda otomatik fiş basımı veya raporlanması mümkündür.

Alınan raporları otomatik mail göndermenin yanında,  raporları PC veya PLC üzerinden SMS göndertmek te mümkündür.

Sıcaklık, basınç, hız, debi, seviye, PH, iletkenlik, ağırlık, kuvvet, mesafe gibi akla gelebilecek ve ölçülebilir olan her türlü datayı gerek PC gerekse Operatör panel (HMI) üzerinde grafik çizdirip trend sayfalarında zaman bağlı olarak göstermek ve geçmişe dönük kayıt tutturup raporlamak mümkündür. ihtiyacınıza en uygun çözümü öğrenmek için bizle iletişime geçebilirisiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir