Radyo Frekansı

FM Radyo Frekansı ile Uzaktan izleme ve kontrol

Kablo çekilmesi mümkün olmayan veya maliyetli olan yerler için RF haberleşmesi uygun bir çözümdür. Seçilecek uygun anten ve güçte modem ile 30km ye kadar haberleşme mümkündür. Erdemir Demir Çelikte bulunan 2 adet Stocker & Reclaimer hatlarında RF modem kullanarak PLC leri HMI ve Scada ile haberleşmesini ve komple hattın otomasyonunu yaptık.

Vinç uygulamalarında Radyo frekansı yaygın olarak kullanılır ve PLC deki her tür data RF medemlerle kablo kullanılmadan iletilmiş olur.

PC veya PLC’ler arasında heberleşme kurulabilir. PC ler arasında yaptığımız yazılım ile database ve dosya paylaşımı gibi uygulamalarımız mevcuttur.

Vinç veya Stocker – Reclaimer uygulamalarında değişik tip RF haberleşmeleri kullanılmaktadır. Aşağıdaki resimde görülen Stocker reclaimer 500m lik bir ray üzerinde hareket etmektedir. Vinç ve sabit noktaya yerleştirilen bir Yagi anten ve RF modemler Stocker Reclaimer bilgisayar üzerinden izlenmekte ve kontrol edilmektedir.

En sık olarak kullanılan uygulama ise bir PC ile PLC yi  RF modem ler kullanılarak haberleştirmektir. Sahada uzak noktada bulunan bir PLC deki tüm datalar RF modemle online olarak iletilir ve bir PC üzerinden tüm datalar izlenir ve raporlanır.

PLC ye bağlanacak dijital veya analog sinyaller yine PLC de oluşturulmuş bir haberleşme protokolü ile RF modeme gönderilir. PC de çalışan program ise RF modemden gelen bilgiyi SCADA üzerinden gösterir, kaydeder ve raporlar.

Faydalı bilgiler

Radyo frekansı nedir

Radyo frekansı, kısaca RF, 3 Hz ile 30 Ghz aralığındaki frekanslara verilen isimdir. Bu frekans aralığı, radyo dalgalarını oluşturmak ve yakalamak için kullanılan alternatif akım elektrik sinyallerinin frekansına karşılık gelir. Bu aralığın büyük bir bölümü çoğu mekanik sistemin kullandığı frekansların dışında kaldığı için, RF genellikle elektrik devrelerindeki titreşimler için kullanılır.

Radyo frekans spektrumu aşağıdaki gibidir.

ELF SLF ULF VLF LF MF HF VHF UHF SHF EHF
3 HZ 30 HZ 300 HZ 3 KHZ 30 KHZ 300 KHZ 3 MHZ 30 MHZ 300 MHZ 3 GHZ 30 GHZ
30 HZ 300 HZ 3 KHZ 30 KHZ 300 KHZ 3 MHZ 30 MHZ 300 MHZ 3 GHZ 30 GHZ 300 GHZ