PLC lerde web sunucu

PLC de web sunucu

Siemens S7-1200 ve S7-1500 serisi PLC’de dahili olarak bir web sunucu bulunmaktadır. Varsayılan olarak bu web sunucu pasif haldedir. Web sunucunuzu aktif hale getirerek web tabanlı uygulamalar geliştirilir. Bu sayede Operatör panel yerine Cep telefonu veya tablet kullanılarak operatör panel varmış gibi iş yapılabilir.

HMI yerine telefon veya HMI yerine tablet

Geleneksel yöntem;

OPC server’lar veya Scada programları ile PLC lerden data alınarak Windows veya web uygulamaları ile kullanıcılara ara yüzler hazırlanarak Fabrika sahasından PLC ile toplanna datalar alınır veya PLC üzerinden kontroller yapılır. Genel olarak data toplama veya scada uygulamalarını bu şekilde yaparız. Bu yöntemle internetten izleme ve kontrol web scada uygulamalarımızın ayrıntılarına buradan erişebilirsiniz. Daha basit, görseli az, PC de web server’ı bulunmayan yerler için ise PLC yi web server olarak kullanırız.

PLC de web server ile;

kullanıcı cep telefonu üzerinden veya pc üzerinden açacağı web sayfasında istediği dataları izler. Siemens Operatör panelde yapılabilecek işler html editöründe yapılır. Bunun için herhangi bir uygulama kullanmaya, herhangi bir PC ayırıp bunun 24 saat açık kalmasına gerek yoktur. PLC de enerji olduğu ve PLC networke veya modeme bağlı olduğu sürece kullanıcı web tarayıcı üzerinden PLC ye erişir ve gerekli kontrol ve izlemelerini yapabilir.  PLC deki web server htm tabanlı çalıştığı için Operatör panel HMI yerine Cep telefonu veya tablet üzerinden PLC kontrol edilebilir. Bu yöntem daha çok ekonomik uygulamalar için tercih edilir.

PLC ye alınabilecek her türlü veri veya PLC ile kontol edilebilecek her türlü iş; PLC web server özelliği sayesinde kullanıcının PC veya cep telefonundaki web arayüzü üzerinden yapılır.

PLC web server kullanarak yaptığımız uygulamalardan örnek resimleri aşağıda görebilirsiniz.

plc lerde web server web suncu kullanımı
plc lerde web server web suncu kullanımı
plc web server web sunucu uygulaması ile tank seviye izleme sistemi

Operatör panel yerine Cep telefonu veya Tablet kullanımı

HMI yerine Cep telefonu

Başka bir deyişle; Telefonunuz veya tabletiniz HMI (human Machine interface) yani Operatör panel görevi görür.

PLC web server özelliği ile yapılan uygulamaların avantajları

  • Operatör panel (HMI) kullanılmayacağı için uygulama maliyeti düşük olup ekonomiktir.

  • WinCC veya OPC gibi programlar kullanılmadığı için lisans parası ödenmez.

  • Kullanıcı ara yüz programı html editörde yazıldığı için; dosyalar fazla yer tutmaz, uygulama süresi hızlıdır.

  • Kullanıcının; Cep telefonu, Ipad veya Notebook’una herhangi bir uygulama kurmasına gerek yoktur. Tarayıcıya gireceği PLC IP si üzerinden Operatör arayüzüne direk erişir.

  • PLC nin bağlanacağı networkte vpn veya benzeri yapılar varsa Operatör arayüzü internet üzerinden de harici hiç bir program kurulumuna ihtiyaç duyulmadan çalışır.

Faydalı bilgiler

Siemens S7-1200 Web Sunucusu