Step motor sürücü çeşitleri

Step motor sürücüleri

Elektrik enerjisini dönme hareketine çeviren elektro-mekanik cihaza step motor denir. Step motorlara aynı zamanda adım motorları adı verilir. Step motor kontrolü için çeşitli sürücü devresi vardır.

step motor sürücü devresi

Step Motor Sürücü Çeşitleri

NPN transistörlü unipolar step motor sürücü devresi: Bu devrelerde kullanılan transistörler anahtarlama elemanıdır. Transistörlerin motor için gerekli akıma bağlı olarak seçimi yapılır. 5 amper civarı akım değeri için TIP141,daha küçük akımlarda BC108 veya BC547B tipi olan seçilebilir.
ULN2003 entegreli unipolar step motor sürücü devresi: ULN2003a step motor sürücü entegresi ile 500mA kadar akım çeken motorlar çalıştırılabilir. +12V’a kadar entegreye besleme verilebilir.

Mosfet transistörlü unipolar step motor sürücü devresi: Mosfet güç transistörlerinde BJT transistörlerinde olduğu gibi ikinci kırılma noktası olmadığı için tercih sebebidir. Anahtarlama hızları da yüksektir. Mosfetlerin giriş dirençlerinin yüksekliği de kontrol devrelerine direkt olarak bağlanmayı sağlar.
UCN5804B entegreli unipolar step motor sürücü devresi: Bu entegre devresi küçük unipolar step motorları sürmek için imal edilmiştir. Bu entegre ile +35V gerilime kadar çalışan ve 1.25A akım çeken step motorların kontrolü sağlanır. Entegre devresinin çıkışları step motora doğrudan bağlanabilir. Entegrenin adım girişi, yarı adım girişi ve yön girişleri de vardır. Motor hareketi için adım girişine pals verilmelidir. Yön girişi lojik 0 olunca motor bir yöne, lojik 1 olunca diğer yöne döner.

Transistörlü bipolar step motor sürücü devreleri: Bipolar motorlarda ayrı bobinler olduğu için, bu bobinlere verilen gerilim yönünün değiştirilmesi gerekir. Bu elektrik motorlarını sürmek için H- köprüsü devreleri kullanılır.
L297, L298 entegreli bipolar step motor sürücü devreleri: L297 step motor kontrol entegresidir. Entegre full-step, half-step ve wavw-drive modlarında çalışabilir. L298 motor sürücü, H-köprü sürücü entegresidir. Bipolar step motorlar için tasarımı yapılmıştır. Max2A /pals akım verebilir. Girişe uygulanan faz sinyallerini çıkışa yükseltip vermektedir. Chopper tekniği ile çalıştığından max hızda verim yüksektir.
En önemli özellikleri: · Step ve yön sinyalleri ile çalışma · Max 45V motor voltajı · Max 2A faz akımı · Ayarlanabilir faz akımı PIC 16F877; Mikroişlemci ile step motor kontrol devresidir. Motor sürücü fiyatları, sürücü devresi özelliklerine bağlıdır.