Otomasyon, Siemens, S7 1200, S7 1500, S7 300, S7 400 PLC, yazılım

Siemens PLC lerde Work memory ve load memory nedir?

Siemens S7 serisi PLC lerde work memory ve load memory nedir ve arası fark aşağıda anlatılmıştır.

Load memory kullanıcı programı, datalar ve harware konfigürasyonun tutulduğu kalıcı bir depolama alanıdır.  Bir proje PLC ye yüklenildiğinde önce Load memory de saklanır. Load memeory bir hafıza kartı (varsa) veya CPU içerisindeki kendi hafızasında bulunur. Load memeory kalıcı hafıza alanı olup PLC gücü kesilse dahi içerisindeki bilgiyi kaybetmez. Siemens PLC ye hafıza kartı takılarak bu load memory artırılabilir.

Work memory kullanıcı programı PLC de çalıştırılırken kullanıcı programının işleyişini sağlayan bazı data ve fonksiyonlar için geçici depolama alanıdır. PLC CPU su projenin bazı öğelerini Load memory den Work memory e kopyalar. Bu geçici alan PLC gücü kesildiğinde kaybolur ve güç geri geldiğinde tekrar yüklenir. PLC nin program fonksiyonlarını yerine getirdiği ve PLC tarafından geçici olarak kullanılan çalışma alanıdır.

Program Load memory e yüklenir ve Work memory de çalıştırılır, work memory de kalmaz.

Aşağıda örnek bir S7 1200 programının kaplanığı Load memory work memory ve retain memory alanlarına ait CPU kaynakları (resource) görülmektedir.

load-memory and work memory

Mevcut en büyük kapasite S7-1214C de 100 KB Work memory ve 4 MB load memory’e mevcuttur. Kod miktarına göre yazdığımız program 4MB kadar büyük yer kaplayabilir ancak 100KB lık work memory bu programın çalışabilmesi için fazlasıyla yeterlidir.

Ayrıca CPU da retain memory mevcuttur. Retain memory S7 1200 lerde 100kb civarındadır. Retain memory PLC içerisindeki DATA blok ve memory alanlarına yazılan dataların kalıcı olup enerji gittiğinde dahi değerini koruması istendiğinde bu değerler retain memory de saklanır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir