Elektromekanik

Elektromekanik nedir?

Elektro-Mekanik, Elektrik veya Elektronik sistemler ile Mekanik sistemlerin birlikte kullanıldığı yapıya elektromekanik denir.  Elektromekanik yapılara örnek asansörlerdir. Asansörler, hem elektrikelektronik hem de mekanik uygulamaların olduğu bir sistemdir. Yürüyen merdivenler, diğer kaldırma ve taşıma cihazları ve hatta yazıcılar dahi elektromekanik sistemlere girer.

Bir elektrik devresinde mekanik hareketli devre elemanları varsa bu tarz devrelerede elektromekanik devreler ve bunların şemalarına elektromekanşk devre şemaları denir. Önceleri bu tarz mekanik harekete sahip röle, buton, kontaktör gibi elektronik devre elemanlarına aslında elekromekanik devre elemanları deniyordu. Günümüzde Elektronik elektrik ve otomasyon sektörünün gelişmesiyle elektromekanik kavramı daha çok elektrik ve mekanik parçaları olan sistemlere denmeye başlamıştır.

Elektro mekanik kumanda elemanları

Elektrik makinalarının ve elektrikli aygıtların çalıştırılmalarında kullanılan elemanlara kumanda elemanları denilir. Kumanda elemanları, sıklıkla kumanda devrelerinde kullanılırlar. 

Temel elektromekanik kumanda elemanları şunlardır;

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir