Otomasyon

Fotoelektrik sensörler

Fotoelektrik sensör, ışık kaynağı vasıtası ile görülebilen ya da kızılötesi ışık demeti yayar. Yansımalı tip sensör cisimden yansıyan ışık demetini algılar. Karşılıklı sensörde optik eksene giren cismin oluşturduğu ışık miktarındaki değişim ölçülür.

Tanıma, tespit etme, konumlandırma, sınıflandırma, sayma, bildirme ve izleme:

Bu süreçler tipik olarak temassız fotoelektrik sensörler tarafından yürütülür. Otomotiv endüstrisi, makine sektörü ve montaj otomasyonundan, depolama ve konveyör sistemlerine ve paketleme uygulamalarına, baskılama ve kağıt endüstrisine kadar farklı uygulama alanı vardır. idas otomasyon olarak Otomason uygulamalarınız için doğru sensörü bulacağınızı garanti ediyoruz.

Fotoelektrik Sensörler

Fotoelektrik sensör Avantajları

Dokunmadan algılama

Dokunmadan algılama, gerek sensör kafasına gerekse cisme zarar vermediği için uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmeden çalışır.
• Herhangi bir malzemeden olan gerçek cisimler algılanabilir. Algılama, alınan ışık miktarına ya da yansıyan ışık miktarındaki değişime bağlı olduğu için cam, metal, plastik, ağaç ya da sıvı gibi birçok farklı malzemeden olan cisimler algılanabilir.
• Algılama mesafesi uzundur. Cisimden yansımalı fotoelektrik sensör 2m’ye kadar, karşılıklı model 40m’ye kadar ve reflektörden yansımalı model ise 50m’ye kadar algılama mesafesine sahiptir.

Hızlı cevap süresi

Bir fotoelektrik sensör 20 µs.cevap süresine sahip tir.
• Renk ayrımı yapmak mümkündür. Sensör, cismin rengine bağlı yansıtma özelliğini, yansıyan ışık miktarını algılayarak değerlendirebilme kabiliyetine sahiptir, bu sayede renk algılanması ve ayrımı mümkün olur.

Yüksek hassasiyetle algılama

Benzersiz optik sistemi ve hassas elektronik devresi ile konum algılanması ve minicik cisimlerin algılanması mümkündür.

Işık demetinin yayınım metotları

Darbe yayınımı

Fotoelektrik sensörlerde darbe ışık demeti yayınım yöntemi uygulanır ve ışık kaynağı olarak da LED ya da lazer diyot kullanılır.

Bu şekilde sensörün aralıklarla ve darbe anında güçlü miktarda ışık demeti oluşturması ile uzun mesafeden, çevre ışığından etkilenmeden algılama sağlanır.

Sürekli yayınım

Bu yöntemde sensör sürekli ve belirli bir miktarda ışık yayınımını sağlar.

Her ne kadar bu metod zayıf ışık demetinden dolayı uzun algılama mesafesi sağlayamaz ve çevre ışığına duyarlı olsa da, cevap verme hızı darbe yayınım yöntemine göre daha yüksektir.

Kendi kendine arıza bildirimi

Optik eksenler karşılıklı gelmediğinde ya da lenslerin kirlenmesi ve tozlanmasından dolayı alınan ışık miktarı düşer ve kararsız algılama meydana gelir. Bakım amaçlı çalışanı uyarmak için alarm ışığı ya da çıkışı aktif olur.

3. Işık Kaynağı Tipleri

Fotoelektrik sensörlerde ışık kaynağı olarak kırmızı LED, yeşil LED, kızılötesi LED, kırmızı lazer diyot ya da kızılötesi lazer diyot kullanılmıştır. Bu ışık kaynakları aşağıdaki özelliklere sahiptir. Bu şekilde uygulamaya uygun ışık kaynaklı sensörü seçerek en iyi algılama sağlanabilir.

Farklı çalışma prensipleri:

– Karşılıklı tip fotoelektrik sensörler
– Reflektörlü fotoelektrik sensörler
– Cisimden yansımalı fotoelektrik sensörler veya arka fon bastırmalı
– Fiber optik sensörler
– Kontrast ve renk sensörleri 
– Çatal tip fotoelektrik sensörler
– Işık perdeleri

Yeni nesil fotoelektrik sensörlerimiz VISO+ ek özellikleriyle sunulmaktadır. Bunlar, kritik koşullarda güvenilir, verimli ve uygun maliyetlidirler.

► Özellikle parlak, yüksek görünürlüklü göstergeler
► POWER-ON için yeşil LED
► Push-pull veya AS-Interface 2.1 gibi modern elektrik çıkışları.
► Yüksek frekanslı ortam aydınlatmalarından etkilenmez
► Karşılıklı etkileşime karşı koruma

 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir