ilk yardım çantası

ilk yardım çantası nedir?

İlk yardım çantası nedir? İlkyardım uygulamaları için, evde, okulda, iş yerinde, arabada, kamu alanlarında kısacası insanın bulunduğu her ortamda ilkyardım çantası   bulundurmalıyız.

İlk Yardım Çantası

Acil durumlarda ilk yardım, her çeşit  kaza ve yaralanmalarda, kazazedelerin ve yaralıların sağlık kuruluşuna götürülene kadar geçecek zamanda, kişi durumlarının daha kötüye gitmesini önlemek için yapılan uygulamalardır. İlk yardımın önemi büyüktür. Çoğu zaman, doğru uygulanan bir ilk yardım, yaralanmaların etkisini önemli ölçülerde azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bundan dolayı, her zaman yanımızda gerekli malzemesi bulunan bir ilk yardım çantası bulundurulması çok önemlidir.

İlk Yardım Çantasında Bulunması Gerekenler

Acil ve ilk yardım da müdahale anında kanı durdurmaya, yaranın mikrop kapmasını önlemeye veya benzer durumlara karşı ihtiyaç duyulan temel malzemelerdir.

Herkes yaşadığı zaman içerisinde ilk yardım çantasına ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden ilk yardım uygulamaları için her yerde ilk yardım çantası ve ilkyardım malzemeleri   bulundurulmalıdır. İlk yardım çantası fiyatları ucuz ve su geçirmez basit olmalıdır.   Çanta birkaç tane gözü olan malzemelerin sınıflandırılarak saklanmasını sağlayacaktır. Çanta hazırlanırken basit veya detaylı olması, kullanacak kişinin tıbbi bilgisine ve bir sağlık kuruluşuna yakınlığına göre değişir.

Seyahate çıkarken de ilkyardım çantası hazırlamakta yarar vardır. Gidilecek yerin konumu göz önüne alınarak, tıbbi yardımın gecikebileceği durumlarda kırıklar, mide-bağırsak problemleri, cilt problemleri, alerjiler için gerekli tıbbi malzemeler hazırlanmalıdır. Bu malzemelerin kullanımı hakkında ev halkının ilkyardım konusunda az da olsa bilgisi olmalıdır. Herkesin bu konuda bilgi sahibi olması beklenemez. Ancak ilkyardım eğitimi olan bir kişiden, ilkyardım kursları veya kitaplardan veya bu konuda bilgi sahibi olmak mümkündür.

İlk yardım çantası ev ve işyerlerinde herkesin yerini bilmesi gereken ve ulaşabileceği bir yerde olmalıdır. İlk yardım çantası içinde bulunan malzemeler ısıdan ve nemden çabuk etkilenip bozulacağı için buralardan ve özellikle çocukların erişebileceği yerlerden uzakta tutulmalıdır. Nem yoğunluğu ve ısıdan dolayı banyoda, mutfakta ilk yardım çantasının bulundurulması doğru değildir. İlk yardım çantası düzenlenirken gerekli malzemeler konulmalı ve ayrıca kullanılan malzemenin yerine aynıları yani yenileri konulmalıdır. Son kullanma tarihleri biten pansuman malzemeleri ve ilaçlar kontrol edilmeli yenileri ile değiştirilmelidir.

İlk Yardım Çantasında Neler Bulunur?

Evde ve araçta kullanılan ilk yardım çantasında genel olarak yanıklar, kesikler, sıyrıklar, böcek sokmaları, burkulmalar, incinmelerin tedavisi için , ağrı kesici ve ateş düşürücü gibi gerekli olan malzemeler bulunur.

İlk Yardım Malzemeleri Nelerdir?

İlk yardım çantası içindekiler ve büyüklüğü değişebilir. İlk yardım malzemeleri firmaları tarafından Avrupa standartların’a uygun olarak hazırlanan ilk yardım çantasında olması gerekenler aşağıdaki gibidir.

İlk Yardım Malzemeleri

 • 2 Tane büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 cm)
 •  Steril gazlı bez (10 x10 cm)
 •  Suni solunum için maske
 •  Üçgen sargı bezi
 • Pamuk
 •  Flaster
 •  Çengelli iğne
 •  Makas
 •  Elastik bandaj (6- 8 eninde)
 • Yara bandı
 • Eldiven
 •  Açık renk plastik örtü
 •  Not defteri
 •  Kurşun kalem
 •  İlk yardım el kitabı
 •  El feneri
 •  Düdük
 •  Cımbız
 •  Malzeme listesi
 •  Alüminyum yanık örtüsü

Büyük sargı bezi; 

ilk yardım çantasında bulunanlar arasında olan büyük sargı bezi, yaranın üzerine konulduğu için  ilk yardım çantasında bulundurulur. Kırıklarda, kırılan bölgenin hareketsiz kalması için kullanılır. Yaranın üzerini kapatarak mikrop kapmasını önlemek, bacak ve kollarda kanama varsa oraya sargı bezini sararak kanamayı durdurmak amacı ile kullanılır.

Üçgen sargı; 

ilk yardım çantasında bulunan malzemeler arasında olan üçgen sargı bezi yaralanan bölgeyi sarmak için kullanılır.

Steril gazlı bez; 

İlk yardım çantasında olması gerekenler arasında olan  pansuman   malzemesi yaraları temizlemek için kullanılır. Steril gazlı beze dokunmadan ambalaj içerisinden  çıkarılarak kullanılır.

Flaster; 

Yara üstündeki pansuman malzemesinin sabitlenmesinde kullanılır.

İlk yardım el kitabı;

Yaralanma şekline göre kazazedeye yardım etmek için gereken ilk yardım uygulamalarının (suni tenefüs vb.), ilk yardımla ilgili bilgilerin öğrenilmesi için kullanılır.

Buz torbası; 

İlk yardım çantasında bulunması gerekenler arasında buz torbası da vardır. Hasta yada yaralının ateşi olduğu durumlarda  ateşini düşürmek için buz torbası kullanılır. Ayrıca vücutta zedelenme veya alınan darbe sonucu şişliği  varsa şişmesini önlemek için buz torbası uygulanır.

Bu ilk yardım setleri ev ve işyerleri için tasarlanmıştır. İlk yardım malzeme fiyatları pahalı olmadığı için her eczaneden temin edilebilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir