Konveyör, Otomasyon, Bant kaydı swici, bant kaydı şalteri

Konveyör bant kaydı şalteri nedir

Konveyör bandının kayması durumunda alarm veren veya konveyör sistemlerini durduran konveyör güvenlik aksamlarıdır. Ağır işlere dayanıklı tasarımı bunları çoğu endüstriyel uygulamalar için uygun hale getirmektedir. Bant  kayma şalterinin işlevi  zaman kaybını ve bakım masraflarını azaltarak hem güvenliği sağlamak hem de maliyeti düşürmektir.

 

Her türlü konveyör ve konveyör otomasyon ihtiyaçlarınız için bizle iletişime geçebilirsiniz.

Konveyör sistemlerimizde kalite ve özellikle güvenlik en önemli unsurumuzdur.

Ağır Sanayi Konveyör Bant Güvenlik Çözümlerimiz

Çalışma alanlarımızın güvenliğinin, yaşam alanlarımızın ki kadar önemli olduğu bilinci geç kalınmış olsa da yasaların desteği ile geçmişe oranla sevindirici oranda artmaya başladı. İş güvenliğine verilen önemin yakın tarihte ki olumlu artışı iş alanlarında ki tüm faaliyetlerde kendini göstermektedir. Önemsemediğimiz her güvenlik açığı yeni kazalara yol açmakla kalmayıp, hayatımızı direkt olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Güvenlik açıkları toplumsal açıdan olduğu gibi ekonomik açıdan da ciddi zararlar vermektedir. Ağır sanayi de kullanılan konveyör bantların güvenliğinin sağlanması amaçlı avrupa standartlarına uygun switch ve sensörler kullanmaktayız.

Ağır sanayi de sürekli yığın malzemesi aktarımında bantlı konveyör kullanımı vazgeçilmez bir seçenektir. Maden ocaklarında, demir ve çelik fabrikalarında, termik santrallerde, cevher, kömür, kireç, sinter malzemelerinin taşınmasında kullanılan en temel yöntem bant kaydıdır. Söz konusu ağır sanayi olunca güvenliğin önemi bir kat daha artmakta ve konveyör bantlar en çok kullanılan taşıma yöntemi olduğu için de güvenliğin sağlayıp, olası bir tehlikenin hızla önlenmesi de hayati değer taşımaktadır.

Örnek olarak ; konveyör bant üzerinde acil bir durum olduğunda bant hareketini durdurabilmek amaçlı veya konveyör bandı çalışma esnasında üzerinde ki yükün sağa veya sola kayıp banttan çıkmasını engellemek amaçlı otomasyon çözümlerimiz her konveyörde olmazsa olmazdır. Bunun yanı sıra pozisyonlu model sensörleride de bantın alt kısıma sarkmasını kontrol etmek amaçlı kullanmaktayız.

 

Acil Durdurma Şalteri

İpli Emniyet Şalteri nakil konveyör bantlarda ve transfer sistemlerinde acil durum şalteri olarak kullanılmaktadır. Herhangi acil durum anında her iki taraftan bant boyunca bağlı olduğu çelik halata herhangi bir etki olduğunda otomatik olarak sistem nerede olursa olsun kontak kapatır ve enerjiyi keser. Bu sayede konveyör bantının hızlı ve güvenli bir şekilde durdurulması sağlanır. Kullanımına istinaden konveyör sistem ile proses ekipmanlarında ayrı çalışmasını sağlar. Acil durum anında yapılan ani bir durdurma sonrasında switch analog resetleme kolu ile tekrardan çalışır duruma getirilebilir. 

 

İpli Acil Durdurma nın önemi

Konveyör sistemlerinin çalıştığı her noktada ipli şalter gereksinimi duyulur. İpli şalter acil durumlarda emniyetli durdurmayı sağlayan en önemli devre kesicidir. Uzun ip boyu, basit ip tansiyonu ve paslanmaz çelik aksesuarları ile emniyetli çalışmayı ön plana çıkarır. Konveyör sisteminde oluşan ani bir durum sonucunda kullanılan bu ürünler gerek çalışanın gerekse sistemin zarar görmesini önlemek amaçlı kullanılmaktadır.

 

Bant Kaydı Şalteri

Bant kayma şalteri bantla karşı çalışacak şekilde şaseye monte edilir ve konveyör banttaki kauçuk malzemenin sağa veya sola kaymasını önleme amaçlı kullanılmaktadır. Ağır yükleme veya ani hız azalıp yükselmesinde bu tarz kaymalar meydana gelmektedir ve bu tarz kaymalar sonucunda ise ağır hasarlar oluşabilmektedir. Bu hasarları önleyebilmek amaçlı kullanılmaktadır.

Gövde yapısı ve iç switch özellikleri ile bant kayma şalteri sadece bir kol mekanizması ile farklı kullanım alanına sahip olmuştur.

 

 

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir