Otomatik Kasa Tartım dolum 

Otomatik Kasa Koli Tartım Dolum Makinası

İşletmelerde seri halde çıkan dökme ürünlerin kutu, kasa ve benzeri haznelere tartılarak otomatik alınmasını sağlayan dolum sistemidir. Çoğu işletmede bu tarz dolum işleri elle yapılmakta ve bu sistem sayesinde eleman tasarrufuna gidilir.

Sistemin avantajları

1. Tartımın otomatik yapılmasından dolayı eleman tasarrufu yapılır.

2. Konveyör bantla dolum yapıldığı için ürünün şekli biçimi önemli olmayıp ürünlerin ezilmesi veya zarar görmesi durumu oluşmaz.

3. Konveyör bant sağa sola dönerek kasaları doldurmakta ve buna ek olarak kendi ekseninde sağa ve sola hareket ettiği için ürünleri kasa içerisine sererek doldurur. Böylece nizami bir dolum şekli elde edilir.

Sistemin çalışma şekli

Üretimden gelen seri ürün şekilde görülen çift yönlü çalışabilir ve sağa sola hareket edebilir bant üzerine dökülür. Bu bant aynı anda bir kasa veya kutuya dökme işlemi yapar. Her bir kasanın konduğu kısımda bir adet loadcell mevcuttur. Kasa loadcell platformuna konduğunda kasayı algılayan sensör otomatik dara aldırır. Diğer taraftaki kasa dolum işlemi bittiğinde bant bu kasa yönüne dönmeye başlar ve kasayı doldurmaya başlar. Kasa dolarken bant sağa ve sola hareket ederek kasa üzerine ürünleri sererek düz bir dolum oluşmasını sağlar. Ekrandan girilen istenilen kg değerine kasa ulaştığında diğer tarafa konan kasaya dolum başlar. Her bir kasa dolduğunda operatörün dolan kasayı alması için ekrandan sesli ve görsel uyarı verilir.

Bu şekilde hassas olarak kasalar otomatik doldurulmuş olur.,

otomatik kasa tartım ve dolum
otomatik kasa tartım dolum sistemi idas

Teknik Özellikler

  • Kasa ebatları : isteğe bağlı
  • Dolum sayısı : max 50 ad/dk
  • Dolum miktarı : isteğe bağlı
  • Dolum hassasiyeti : %0.01

Her iki loadcell de transmitter ile PLC ye bağlıdır ve dokunmatik ekran ile kullanımı kolay bir sistemdir. Havada kalan mal miktarı, her bir kasaya dolması gereken mal miktarı gibi ve benzer ayarlar dokunmatik ekrandan girilir. Ayrı bir tartım kontrol cihazı kullanılmadığından maliyeti düşük ekonomik bir sistemdir.