Stroboskop nedir

Stroboskop

Hızlı dönen bir tekerleğe, bir bilgisayar fanına baktığımız zaman bazen tekerin veya fanın duruyor yada geriye doğru dönüyor gibi göründüğünü algılarız. Bu bir göz yanılgısıdır. Buna stroboskopik etki denir. Bu etki kullanılarak dönen cisimlerin devir sayıları ölçülebilir. Stroboskop, temassız devir ölçümü ve kullanan kişinin durur olarak algıladığı makine ve kurulumlarda hareketi görselleştirmek için idealdir.
Stroboskop nedir ve ne işe yarar? Dalgaların frekansını ve dalga boylarını ölçmek için kullanılan araca stroboskop denir. Stroboskop merkezindeki eksen etrafında dönebilen, üzerinde eşit aralıklarla açılmış yarıklar bulunan daire şeklindeki bir ölçüm aracıdır. Stroboskop, ayarlanabilir frekansta yanıp sönen bir lambadan meydana gelen devir ölçüm cihazıdır.

stroboskop

Bazı stroboskoplar akü ile çalışmakta ve yapılarından dolayı kullanışlı hafif ve pratik oldukları için her yerde kullanılabilirler. Frekansları basamaksız ayarlanabilir. Hızlı sonuç vermeleri ve daha düşük fiyat ve maliyetlerinden dolayı el stroboskopları kullanılmaktadır.

el stroboskobu

Stroboskop Çalışma Prensibi:

Stroboskop üzerinde yanıp sönen ışık vardır. Bir tür flaş. Bu yanıp sönen ışığı devir sayısı ölçülecek elektrik motorunun miline tutularak frekansı mil duruyor görülene kadar ayarlanır. Frekans ayarlandıkça ışığın yanıp sönme hızı değişecek ve bir noktadan sonra elektrik motor mili sanki dönmüyormuş gibi görülecektir. Bu anda stroboskobun frekansı elektrik motor devrine eşitlenmiştir. Stroboskop üzerindeki frekans göstergesinden o anki değer okunarak elektrik motor devir sayısı ölçülmüş olur. Stroboskobun bize sağladığı fayda, takometrede olduğu gibi elektrik motor miline fiziksel bir temas olmasına gereksinim duymamasıdır. Bazı yerlerde devri ölçülecek sisteme dokunamayabiliriz. Yada takometreyle dokunduğumuzda dönüş hızını etkilemiş oluruz ve ölçüm sonucu yanlış çıkabilir. Stroboskop kullanımıyla yapılan ölçümlerde bu tür sorunlar giderilmiş olur.

Kullanım Alanları

Stroboskop; Geniş frekans aralığı ve farklı flash uzunluğu sayesinde çok geniş kullanım alanına sahiptir. Stroboskop tekstilde ring iplik makinelerinde, matbaalarda seri baskı sırasında, helikopter, uçak, dönen cisim (şaft yada fan) ile ayni rpm de yanıp söndüğünde dönen cismi donduran, bu şekilde kaplin, rulman, tahrik kayışı, kasnak vb. gibi elemanların kolayca gözlemlenmesini ve incelenmesini sağlamakta kullanılan alet, edevat. Stroboskop enjektörlerin püskürttüğü yakıtın fotoğrafını çekilebilmektedir. Ayrıca dalga leğeninde üretilen su dalgaları sürekli hareketli olduğu için dalga boyunu ölçmek zordur. Su dalgalarının yayılma hızının güvenilir ölçümünü sağlayan frekans ölçüm cihazıdır.