Otomasyon

Dozajlama ve tartım sistemleri

Dozajlama sistemi, birçok sektörde kullanılmaktadır. Belirli orandaki katkı maddesini ana hammadde ile karıştırılmasıyla elde edilir. Dozajlama sistemlerinde, ayrıca dozajlanacak malzemenin tartım işlemleri de gerçekleşmektedir.
 

Dozajlama sistemi, on-off kumandalı dozaj pompası, hidrofor veya benzeri bir cihazdan kontak almak suretiyle çalışır. Elektromanyetik pompa üzerinde bulunan ayar düğmesi ile dozaj debisi manuel olarak ayarlanır.  Debi kontrollü dozaj ünitesi, elektromanyetik oransal bir dozaj pompasına sahiptir. Bu pompa su hattına bağlanan ve belirli nitelikte sinyal veren su sayacından (debimetre) komut alarak hattan geçen debiye bağlı olarak dozlama yapar. Farklı amaçlarla, çeşitli kimyasalların istenilen oranda otomatik olarak dozlanmasını sağlayan ünitelerdir. Bu kimyasallar arasında, klor, pH düşürücü, pH yükseltici, korozyon ve kireç önleyici kimyasallar sayılabilir. pH kontrollü dozaj ünitesi, sensör vasıtasıyla yaptığı ölçümde elde ettiği pH değerine bağlı olarak sahip olduğu elektromanyetik oransal pompa ile dozlama yapar. ORP kontrollü dozaj ünitesi, sudaki klor miktarını sensörü vasıtasıyla mV cinsinden ölçer. Ünite üzerinden ayarlanan değere bağlı olarak, klor miktarı ayarlanan değerin altına indiği anda sahip olduğu oransal pompa ile dozajlama yapar.
 

Burada belli bir kilo istenir ve istenen kilo mesela 100 kg olsun, 90 kgye kadar iyi hızda gelir, sonra 99a kadar yavaşlar, 99dan sonra çok yavaş yapar ve 100 kg ye gelince durur. Hasas ölçümü sağlar.
 

idas otomasyon, uygun yazılım ile istenen ağırlıktaki malzemelerin tartımını istenen ağırlığa yaklaştığında devir sayısını azaltarak hassas ölçümün gerçekleştirilmesini ve bu malzemelerin karışımını  sağlayarak otomatik dozajlama işlemi gerçekleştirir.
 

Çuval dolumu, toz, sıvı(gravimetrik ve volümetrik) gibi malzemelerin hassas ölçümü ve tartımı yapılır.

yem silosu otomasyonları
yem silosu scada ana sayfa
Pelet Tesisi 8 adet bant kantarı, 2 adet dozajlama kantarı ve 2 adet te vagon tartım kantarı SCADA sistemi ile kuruldu.
isdemir Yüksek fırın dozajlama sistemi (S7 400 PLC, WinCC flexible SCADA programı, Sartorius PR1713 tartım kontrol cihazı ve yüksek fırına özel raporlama programı

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir