Otomasyon, HVAC, AHU, Kliama santrali, nem alma, kurutucu

Kurutucu, Slika jel (Slica jel) rotorlar

idas nem alma cihazları sürekli olarak araştırma geliştirme departmanımızda geliştirilmektedir. Bu bölümde, yüksek teknolojili rotorlar ve nem alma prensipleri hakkında bilgiler  bulabilirsiniz.

idas slica jel rotorlu nem alma tambur üzerindeki fazla sayıdaki kanallar, adsorpsiyonda ekstra verimlilik sağlar!

Aşağıda Slica jel rotorlu nem alma sistemimizin çalışma şekli ve örnek santral görüntüleri yer almaktadır.

nem alma lı klima santrai otomasyonu
silikajel rotorlu nem alma sistemi çalışma şeması
silikajel rotorlu nem alma sistemi kabini

Silika Jel Rotor

Tüm kurutucu nem alma cihazlarında silika jel rotoru kullanılmaktadır. Rotordaki silika jel yapıya kimyasal olarak birleştirilmiştir, bu da havaya kurutucu madde kaçmaması ve aynı zamanda uzun ömür anlamına gelir. 10 yıllık çalışma sonucunda dahi rotorlar orijinal kapasitesinin %90’ ından fazlasını korumaya devam eder. Başka bir önemli nokta ise rotorlar kirlendiklerinde yıkanabilmektedir. Bu da özellikle sert koşullarda çalışan rotorlar için önemlidir.

Yapılan testler göstermiştir ki rotorlarda kuru havaya asla toz kaçmamaktadır. Atık su istasyonlarındaki nem alma cihazları üzerinde yapılan testler ayrıca göstermiştir ki rotor bakteriyostatiktir.

Düz ve oluklu levhaların farklı katmanlarından üretilen adsorpsiyon rotoru kurutucu denen aktif bir bileşenle doydurulmuştur. Bu, yapı boyunca birbirine paralel giden çok sayıda aksiyel hava kanalı oluşturmak için yapılmıştır. Hava kanalların içinden geçtiği zaman kurutulmaktadır.

Nem alma cihazındaki en önemli parça rotordur. Cihazın kapasitesini ve ömrünü belirleyen şey rotordur. Bu yüzden güvenilir, istikrarlı ve verimli bir rotor istenir. Aşağıdaki bilgiler seçiminizi yaparken karar vermenize yardımcı olması açısından önemlidir.

 

Kurutucu malzemeli

Kurutucu rotorun icat edildiği 1950lere gidecek olursak kurutucu olarak lityum klorit kullanıldığını görürüz. Lityum kloride kimyasal bir reaksiyon ile nemi absorbe eder. Tuzla doyurulmuş rotorun dezavantajı yüksek neme dayanamamasıdır. Doymuş hava, tuzun tamamen rotordan ayrılmasına neden olarak kapasitenin düşmesine ve bunun peşi sıra nem alma cihazının da korozyonuna neden olur. Bugün gitgide daha fazla nem alma cihazında silica jel rotolar kullanılmaktadır. Silika jel su moleküllerini yüzeyinde tutarak nemi adsorbe eder. Bunun avantajı da doymuş havaya dayanabilmesi ve silika jel ile rotor kimyasal olarak bağlanmış olup bakımı da iyi yapıldığı durumlarda da 10 yıl gibi uzun ömürlü olmasıdır. 

Rotordan toz çıkar mı? 

Dağınık kurutucu yapısına sahip hem lityum klorit hem de silika jel rotorlar, rotordan kuru hava ile çıkacak biraz toza sebebiyet verir. Kurutulmuş materyalin verebileceği olası hasarın yanı sıra rotorun kapasitesi düşecektir. Sadece kimyasal olarak bağlanmış silika jelli rotorlar kuru havaya kurutucu madde kaçırmazlar.

Yıkanabilirlik

Eğer rotor kaza sonucu veya kirli havanın kullanıldığı bir uygulamada kullanılarak kirlenmişse (Ör. Yağ dumanı) rotorun yıkanabilir olması önemlidir ki bu sayede kendiniz yıkayabilirsiniz. Rotoru temizletmek için ayırmak hem pahalıdır hem de uzun bakım durmalarına sebebiyet verir.

Bakteri çoğalması

Su arıtma tesislerinde kullanılan silika jelli rotorlar üzerinde yapılan testler göstermiştir ki rotor üzerinde bakteri formu bulunmamaktadır. Bu, rotor rejenerasyonundaki yüksek sıcaklık(120°C’ den fazla) ve kuru hava akışındaki düşük bağıl nem sayesinde sağlanmaktadır. 

Bakterisidal ve Hijyenik Rotorlar

idas sunduğu nem alma cihazı rotoru, özellikle ilaç ve gıda endüstrisinde ihtiyaç duyulan iç hava şartlarını sağlamak için geliştirilmiştir. .

Rotor yüksek nem alma kapasitesine sahiptir. Bakteriyostatik ve bakterisidal rotor yüzeyi sayesinde etkili biçimde havadaki bakterileri yok eder. 

 

Silikonsuz Rotor

havaya silikon bırakmadan nemi alır.

Rotoru %100 silikonsuz rotor olup tam nem alma kapasitesi sağlamaktadır. Otomotiv, ilaç ve silikonsuz ortam havası gerektiren diğer alanlar içindir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir