Sera iklimlendirme

Sera iklimlendirme otomasyonları

Sera içerisinde kültürel işlemi yapılan bitkiler için; optimum iklim koşullarını sağlamak ve bunun sonucunda da yüksek ve kaliteli verim elde edebilmek amacıyla  iklimlendirme sistemi otomasyonu seracılık için hayati bir öneme sahiptir.

Farklı dil seçeneği ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde İklim Kontrol Sistem ve otomasyonu son kullanıcılara ve sektördeki firmalara idas otomasyon kalitesi ile sunmaktayız.

akıllı sera sistemleri için sera otomasyon çözümlerimiz
sera gübre tankları ve diğer kazanlar scada ekranı
damlama sulama
meteoroloji istasyonu ekran görüntüleri sera için

Akıllı sera iklimlendirme otomasyonları

Temel olarak Serada, Pencere açıklık kontrolü, sirkülasyon fan kontrolü, Yerden ısıtma sistemi, bitki ısıtma, sisleme ve sulama gibi işlemler otomatize edilir. Bu işlemler tamamen otomatik PLC kontrollü PC sisteminde çalışan yazılımımız ile yapılır.

Her bir sektördeki sıcaklık ve nem değerlerine ve zaman göre bu kontroller yapılır. 

Ayrıca dış ortam nem, sıcaklık, rüzgar yönü ve rüzgar şiddeti ölçüler. Sera kontrolünde tüm bu parametreler önem taşır ve bu parametrelere göre sistem kontrolleri yapar.

Özellikle pencere kontrolünde rüzgar yönü, şiddeti, yağmur durumu önemlidir.

ara yüz yazılımımız bir çok dil desteğine sahiptir. Ayrıca fonksiyonel yapısı ile her türlü seralar için isteğe uygun olarak uyarlarnır.

Temel kontrol sistemlerine ilave olarak, seradaki tüm ölçülen değerler otomatik kayıt altına alınıp geriye dönük olarak raporlanması ve grafik ortamdan izlenilmesi mümkündür. Yine seradaki ölçülen tüm değerle cep telefonundan veya uzaktan izlenip kontrol eidilebilir. 

idas otomasyon olarak Modern Sera Uygulamarı için yazılım ve otomasyon çözümleri sunmaktayız.

Seralar, iklimin elverişli olmadığı dönemlerde bitkilerin yetişme koşullarını yüksek düzeyde tutarak, mevsimleri dışında da yetişmesine uygun ortamın sağlandığı, ısı, ışık, nem ve hava hareketleri gibi etmenlerin kontrol alınabildiği yapılar olarak bilinmektedir.

Günümüzde geleneksel seracılıktan farklı olarak geliştirilen modern seracılık, ileri teknolojinin kullanılarak mahsulden kaliteli ve yüksek verim elde edilmesini sağlamaktadır. Geleneksel seracılık ile kıyaslandığında, modern seracılığın tercih edilmesinde en önemli unsurlardan biri de topraksız tarım ile yıl boyunca gerçekleştirilen üretim olmasıdır.

Seralar içerisine kurulan otomasyon sistemi iklimlendirme kontrolü sağlanmaktadır. İklim kontrol cihazları ile ortamın sıcaklığı ve nemi ölçülmektedir. Ölçülen değerler sıcaklık ve nem değerlerine göre kontrol edilmekte ve seradaki ısıtıcı, soğutucu, pencereler ve sisleme sistemleri incelenmektedir.

Akıllı sera olarak tabir edilen seralarda, gelişmiş sensör ağları ile gerçek zamanlı ölçüm yapabilen, verileri saklayabilen ve dış hava koşullarındaki değişime göre enerji tasarrufu sağlayan, bitkinin kök bölgesindeki ihtiyacına göre gübre ve su tasarrufu yapacak şekilde karar verebilen, bitki gelişimi ile birlikte hastalık ve zararlı kontrolü yapılmaktadır. idas otomasyon olarak gelişen bu sektörde ihtiyaca uygun otomasyon sistemleri kurmaktayız.

Yapılan bu yazılım ve sistemler sonucunda:

Üretimde kullanılan iş gücü, elektrik kullanımı, yakıt tüketimi, su ve gübre kullanımı azalırken iş gücü verimliliği artmıştır.

Ülkemizde ve uluslararası pazarlarda kullanılabilecek nitelikte farklı donanımlara sahip çok fonksiyonlu, kolay kurulabilen, akıllı sera kontrol sistemimiz ve yazılımlarımızla hizmet vermeye devam etmekteyiz.

Neden Akıllı Sera?

Geleneksel yöntemler ile ihtiyaç duyulan kaynaklar olan harcanan zaman ve iş gücü gereksinimini büyük ölçüde azaltır. Böylece aynı kaynaklar üretimi artırmada kullanılabilir ve verimliliğe katkı sağlar.
Serada bulunmaya gerek kalmaksızın anında müdahale edilerek ürünlerin birkaç saatlik aksama ile zarar görmesi engellenmiş olur.

Serada kullanılan sistemleri otomatikleştirerek efor sarfetmeden ortam koşullarının istenen değerlerde kalması sağlanır.

Seraların yanısıra ev tipi versiyonu ile evlerde saksılardan oluşan minik seralar kontrol edilebilir.

Artık akıllı sera otomasyon paketi ile seralarınızı internet aracılığı ile uzaktan veya sera içerisinden tek tuşla, telefonunuz dan veya tabletinizden kontrol edebilirsiniz.

Akıllı sensorler sayesinde seranıza,herhangi bir telefon veya pc üzerinden uzaktan bağlanıp, seranızın ısı,nem, ve havalandırmalarınızı kontrol edebilirisiniz. İsterseniz akıllı sera otomasyon sistemi sizin adınıza önceden vermiş olduğunuz değerlere göre havalandırmalarınızı,sulamanızı sizin adınıza kontrol ederek işlemleri gerçekleştirebilir. Sistemde kullanılan kameralar sayesinde size sadece uzaktan izlemek kalır. Sistem içerisindeki raporlar sayesinde seranızın değerlerini gün ve ay olarak takip edebilceksiniz. Sistem don zamanlarında sizin belirlediğiniz derecnin altına düşen sıcaklığı size otomatik olarak bildirecektir.

Akıllı sera Otomasyonu ile neler yapabilirsiniz

Havalandırma Kontrolü
Sulama Kontrolü
Isı Kontrolü
Nem Kontrolü
Rüzgar Kontrolü
Yağmur Kontrolu
Derecelendirme Kontrolü
Raprolama Analiz Dökümleri

Yapay zeka senaryolar sayesinde seranız, sizin istemiş olduğunuz değerlerde otomatik olarak sistemi kontrol eder. 

Seraya gitmeden uzaktan son durumu cep telefonu veya bilgisayarınızdan izler ve kontrol edebilirsiniz.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir