Arduino

Arduino nedir?

Arduino bir Giriş/Çıkış (Input/Output) kartı ve Processing dilinin uygulamasını barındıran bir fiziksel programlama platformudur.

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler oluşturmak için kullanıldığı gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlarda da kullanılabilir. Örneğin Macromedia Flash, Processing, Max/MSP ve birçok daha yazılıma bağlayabilir ve özgürce geliştirmeler yapabilirsiniz.

Arduino kolay kullanılabilir ve esnek bir yazılım/donanım mimarisine sahip, açık kaynak (open source) ailesine mensup bir elektronik geliştirme kartıdır.

Arduino yukarıda da belirttiğim gibi tamamen açık kaynağın bir eseridir.

  • Açık kaynaklı donanım : Arduino kartlarının devre tasarımları tamamen açık, isteyen istediğini üretebilir ve satabilir.
  • Açık kaynaklı yazılım : Arduino IDE ile geliştirme yapabilirsiniz. Platformdan bağımsız bir şekilde çalışabilirsiniz. MacOS, Linux ya da Windows ta özgürce projelerinizi geliştirebilirsiniz.

Arduino Mikroişlemci midir ?

arduino nedir

Arduino, bir mikroişlemci değildir.

Arduino, yazılımcıların mikroişlemciler ile rahat kodlamalar yapabilmeleri için kolaylaştırıcı bir geliştirme ortam hazırlar.

Arduino, programlama için USB seri bağlantısı, LED, Girdi/Çıktı pinleri, Güç girişi ve birçok daha özellik ile geliştiriciye yardımcı olmaktadır.

Arduino kullanarak ne tip uygulamalar geliştirilebilir ?

arduino örnek devre

Arduino kullanarak birçok değişik ve eğlenceli pek çok uygulama geliştirebilirsiniz. Örneğin : Sıcaklık sensörleriyle çalışan , çizgi izleyen robotlar , Infra Red kumandalarla gelen verileri okuyan birçok uygulama geliştirebilirsiniz. 

Arduino Modelleri
Arduino ile neler yapılabilir sorusuna da cevap bulduktan sonra peki biz bu kartlardan hangisini ya da hangilerini kullanmalıyız ? Bu sorunun cevabını öğrenmek ve size uygun olan Arduino kartını tanımak için haydi kartları incelemeye başlayalım

1- Arduino Uno

Arduino Uno , En popüler ve sık kullanılan Arduino modelidir. Arduino Uno aşağıdaki özelliklere sahiptir :
Mikroişlemci: ATmega328 (8-bit)
SRAM: 2KB
Flash Memory: 32KB
Saat Hızı: 16MHz
Analog Giriş: 6 Adet
Sayısal Giriş: 14 (6 tanesi PWM)

2- Arduino Mega

Arduino Mega ATmega2560 mikrodenetleyici içeren bir Arduino kartıdır. Arduino Uno ‘dan sonra en çok tercih edilen Arduino kartıdır. Arduino Mega aşağıdaki özelliklere sahiptir:
54 tane dijital giriş / çıkış pini
bir adet 16 MHz kristal osilatörü
4 UART (donanım seri port)
15 tane pin PWM çıkışı
16 adet analog girişi

3- Arduino Due

Arduino Due Atmel SAM3X8E ARM Cortex-M3 CPU içeren bir Arduino kartıdır. Arduino Due ‘nin Özellikleri aşağıdaki gibidir :
54 dijital giriş/çıkış pin
USB-OTG uyumlu bağlantı
2 TWI
4 URT (seri donanım)
12 analog giriş
USB-OTG uyumlu bağlantı
Arduino kartlarının devamı ve daha ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz link aşağıda mevcuttur. Linkte bulunan Arduinolardan size uygun olanını seçip sizde Arduino ile birlikte projeler geliştirebilirsiniz.

Arduino IDE ‘nin Özellikleri

Arduino’ nun geliştirme ortamı;
Platformdan bağımsız : Linux, Mac, Windows (Kullandığınız işletim sistemine göre seçim yaparak yükleme yapabilirsiniz.)

2. Alt seviyede gcc derleyicisine sahip : GNU Compiler Collection, GNU Projesi tarafından üretilen ve çeşitli programlama dillerini destekleyen bir derleyici sistemidir.

3. IDE Java programlama dili ile geliştiriliyor : Java, Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kaynak kodlu, nesneye yönelik adım adım işlem yapan güçlü bir dildir.

4- Açık kaynaklı(open source) : Aşağıdaki linkten ulaşabilir ve kodları inceleyebilirsiniz : 

Arduino Programlama Dili

Arduino, Wiring tabanlı C /C++’a çok yakın bir dil ile programlanmaktadır.

Arduino’ nun IDE ortamı Processing temel alınarak geliştiriliyor. 

Arduino kaynak kod dosyaları (*.ino) uzantılı Sketch (taslak) adı verilmektedir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir