Otomasyon

Titreşimli çatal seviye sensörü, titreşimli seviye anahtarı
nedir, nasıl çalışır? (Vibrating Fork Switch)

Titreşimli çatallı seviye anahtarları ürünün bulunduğu seviyeye ait noktasal bilgi verir.

Temel olarak doğal bir frekansta havada rezonans yapan çatallardan oluşur. Çatal bir ortam ( ürün)  ile temas ettiğinde, rezonans frekansı azalacaktır. Aşağıdaki şemada seviyenin noktasal bilgisi için kullanılan akort çatalı tipi seviye anahtarları gösterilmekte.

çatal tip seviye anahtarları temelde vibrasyon sinyalinin iletilmesi mantığı ile çalışır.

titreşimli seviye sensörü

Çalışma Prensibi

Titreşimli siviçlerde titreşim çubuğu veya çatalı, piezo seramik elemanlar tarafından rezonans frekansında titreştirilir. Anahtar genellikle tankın yan yüzeyine veya üstüne flanşlı veya dişli bağlantı ile monte edilir.

Hava bulunan ortamda iken ya da ürün ile temas halinde değilken, çatal bir devre tarafından izlenebilen doğal frekansta titreşir. Çatallar sıvı ile temas ettiğinde, salınım frekansı düşer ve anahtar elektroniği tarafından tespit edilir. Bu elektronik devre, alarm yaratacak, bir pompayı durduracak, vana açacak veya farklı işlem uygulayabilecek şekilde çıkış konumunu değiştirir.  Anahtarın çalışma frekansı  normal tesis titreşiminden etkilenerek yanlış anahtarlamaya sebep olmayacak şekilde seçilmelidir.

Kullanılan malzeme genellikle aşındırıcı uygulamalarda  ürün ile temas edecek yüzey için özel malzemeler veya paslanmaz çelik seçenekleri ile , yüksek basınç ve sıcaklık uygulamalarında kullanılması sağlanır.

titreşimli seviye sensörü nasıl çalışır

Titreşimli Çatal Seviye Şalterlerin Avantajları

  1. Titreşimli çatal seviye anahtarları akış, kabarcıklar, köpük, titreşim, katı içerik, kaplama, sıvı özellikleri ve ürün değişimlerinden etkilenmez.
  2. Yüksek ve düşük seviye uygulamalarında yüksek güvenilirlik ile kullanılabilir.

Titreşimli çatal seviye şalterleri Uygulama Kısıtlamaları

  1. Yoğunluğu yüksek ortamlar için uygun değildir.
  2. Çatallar arasında biriken malzeme, seviye algılamasını engelleyebilir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir