Kablo, Elektrik, Yangına dayanıklı kablo

Yangına dayanıklı kablolar

Kablo üretiminde çok çeşitli malzemeler kullanılır. Fakat kullanılan bu maddeler can ve mal güvenliği açısından olası bir yangın durumunda farklı etkiler yaratırlar. Peki Yangına Dayanıklı Kablo nedir? Kullanılan malzemeler nasıl olmalıdır? Merak ettikleriniz ve daha fazlası için yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kablo üretiminde çok çeşitli malzemeler kullanılır. Fakat kullanılan bu maddeler can ve mal güvenliği açısından olası bir yangın durumunda farklı etkiler yaratırlar.Üretimde en çok kullanılan kablo malzemeleri şunlardır;

► Polivinilclorur (PVC) tabanlı malzemeler
►Polietilen (PE) malzemeler
►Halojensiz ve düşük duman yoğunluklu malzemeler (HFFR-LSOH)
►Yangına dayanıklılık sağlayan malzemeler
 
 

1. PVC Tabanlı Üretilen Kablolar

PVC malzeme, kablo yalıtım ve kılıflamada ucuz ve kolay uygulanabilirliği ile beraber oldukça sık kullanılan bir malzemedir. PVC malzeme yandığı zaman yoğun bir duman ile birlikte korozif gaz da oluşturur. Yoğun duman ve zehirli gazlar insanların tahliyesinde aksaklıklar yaşatabileceği gibi yangında ki ölümlerin yüksek orandaki nedenidir. Ayrıca görüş mesafesini de azaltarak kurtarma ekiplerinin çalışmalarını engellemektedir.Yanınca açığa çıkan zehirli gazlar olan HCl, CO2, CO gazları ölümlere neden olmaktadır. HCl gazının su ile bir araya gelmesinden oluşan hidroklorik asit elektronik cihazların ve metal elemanların oksitlenmesine sebep olarak yangın esnasında uzun süre çalışır durumda kalması gereken sistemlerin deforme olmasına neden olur.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir