Sorter, Sorter sistemleri, Sorter otomasyonu, Sorter imalatı, Sorter hatları üretimi, Sorter otomasyonları

Sorter otomasyonumuz

Sorter  (Otomasyonlu kargo ayrıştırma sistemlerimiz)

Depolama ve ayırma işlemlerinin otomatik yapıldığı sorter hatları ve otomasyonlarını kurmaktayız. Sorter sistemleri, başta kargo sektöründe olmak üzere lojistik zincirinde zamandan ve elemandan tasarruf sağlayan ileri teknoloji sistemlerdir. İdas otomasyon olarak uzun yıllardır sektöründe lider kargo ve lojistik firmalarına sorter ve konveyör sistemleri ve otomasyonları kurmaktayız.

Yukarıda Sorter sistemimize ait örnek bir ekran görüntüsü mevcuttur.

Sorter sistemine giren ürünün barkodu otomatik okunur. ve anlık olarak 20ms nin altında ana database’den alınan bilgilerle karşılaştırılarak koli veya ürünün hangi istasyona gideceğine karar verilir. Bu karar işlemini bilgisayar yapmaz, karar işlemini S7 1500 serisi PLC yapar. PLC Ana serverdan barkod bilgileri grup olarak belli peryotlarda alır ve hafızasında tutar. Dolayısıyla barkod okuyucudan gelen barkod bilgisini bir kaç saykılda yorumlar ve gitmesi gereken istasyonu tayin eder. Aynı şekilde bantta bulunan encoder vasıtasıyla her bir kolinin pozisyonunu PLC hafızada tutar ve gitmesi gereken istasyonda sinyali vererek ayrıştırmayı yapar. Barkod yorumlama bilgisini Bilgisayar üzerinden yapılması durumunda real time işlemler olmayacağı için istenen hızlar sağlanamadığı gibi hatalı çalışmalar ortaya çıkar. 

Sorterlar 1 den 100 istasyona kadar müşterinin ihtiyacına göre dizayn edilir.

Taşınacak ürüne ve müşterinin ihtiyacına göre sorter çeşitlerimiz mevcuttur.

Sorter sisteminde ayrıştırma kısmı pinomatik olan sistemler saatte 1500-2000 adet/dk yı geçememektedir. Mekanik partner firmamızla beraber yaptığımız sistemlerimizde ise ayrıştırma kısmında servo motor kullanmaktayız ve saatte 5000adet/dk ya kadar çıkabilmekteyiz. Servo motor sistemleri ile PLC Profinet haberleşmesi ile bağlantı kurar. Bu sayede hız kaybı olmaz.

Bir sorter sisteminde en önemli kısım otomasyon yazılımıdır. Doğru bir yazılım yoksa sorter işleminde %1-2 civarı hatalar gerçekleşmektedir. Geliştirdiğimiz yazılım ve otomasyon sistemi ile sorter sistemimizin hızı 80adet/dk ya çıkmakta ve hata toleransı neredeyse 0 olmaktadır.

Sorter sistemlerimizde Siemens üst düzey PLC kullanmaktayız. PLC içerisinde SCL de yazılımı mümkün olan ve uzun yıllara dayanan tecrübemizle geliştirdiğimiz program; ürünün sorter sistemine girmesinden başlayarak barkod datalarının alınması, merkezi server sistemi ile haberleşme dahil, ürünlerin milimetrik olarak bant üzerinde takibi ve ayrıştırması gibi süreçteki tüm adımları sıfır tolerans ve yüksek hızla gerçekleştirmektedir.

Yorumlara kapalı.