Bant kantarı

Bant klantarı nedir?

Bir bant kantarının söz konusu hassasiyet oranlarını sağlayabilmesi için aşağıdaki kriterlerin sağlanması gerekmektedir;

Mevcut konveyör bandının eski, ekli, yırtık ve deforme olması ve vibrasyon halinde hata oranı değişebilir. Ölçüm hassasiyeti açısından tartım ünitelerinin hava koşullarından etkilenmemesi için gerekiyorsa koruyucu tertibat tarafınızdan alınacaktır. Sistemde var olan veya olabilecek vibrasyon engellenecektir. Vibrasyon etkisinin müsaade edilen minimum hatadan ( %0,5-1-2 ) daha büyük olmaması koşulu sağlanamıyorsa, tartı kefesi mahallinin çelik konstrüksiyonla tarafınızdan desteklenmesi gereklidir. Hassasiyet sabit olmak üzere tüm ölçme sistemlerinde maksimum kapasiteye oranlı bir minimum kapasite vardır ve bant kantarlarında bu %30 dur. Minimum kapasitenin altında gerçekleşen akış değerlerinde verilen hata oranından büyük hata gerçekleşebilir. Verilen hata oranlarında sistemin çalışabilmesi için banttan geçen malzemenin sürekli olarak minimum kapasite değerinin üzerinde beslenmesi gerekmektedir. Malzemenin sürekli bir rejimde akmaması, kesintili olarak mal beslenmesi, öbekler halinde mal taşınması veya minimum kapasite değerinin altında malzeme akışı durumlarında bu hata değerleri sağlanamayacaktır. Açılı bantlarda bant açısının 18-20 dereceyi geçmemesi gerekmektedir. Bu açıdan sonra konveyörde mal geriye doğru akmaya başlar buda ölçüm sonucunu geriye kaymadan dolayı hatalı yönde etkiler. Verilen hata oranları kuru malzeme için verilmiştir. Malzemenin neminden kaynaklanan ve ya banttan süzülen sudan kaynaklanan hatalar bu hata oranlarının dışındadır. Malzemede yapışkanlık varsa gerekli sıyırıcı tertibatı tarafınızdan yapılmalıdır. Rulo merkez kaçıklıklarının giderilmesi gereklidir.

Bir bant kantarında mekanik harici elektronik sistem ve yazılımın doğru olması çok önemlidir. Bir bant kantarı otomasyonu için tecrübeli bir firma ile çalışılmalıdır.

plc kontrollü bant kantarı

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir