Kablo tavaları

Kablo tavaları

Kablo tavası sistemleri, kabloların taşınmasını ve kablo yoğunluğuna göre düzgün bir şekilde bir arada durmasını sağlayan sistemdir. Kablo tavası, havadan veya duvardan geçmesi gereken bir veya birden çok sayıdaki kabloların güvenli bir şekilde ve bir arada taşınması için kullanılır. Kabloların dağıtımında kullanılan, galvaniz sacdan üretilmiş malzemelerdir.

Kablo tavası elektrik tesisatının döşenmesinde her projede tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Kablo tavaları çeşitli genişlikte ve uzunlukta, delikli saclardan U profil şeklinde sac kablo kanalı imal edilir. Delikli sacdan üretilmesinin amacı kabloların havalandırmasını sağlamak içindir. Tavana özel aparat ile asılarak, duvara ise ayak bağlanarak montajı yapılır.

Kablo kanalı çeşitleri arasında yer alan elektrik kablo tavası malzeme seçimi ve kullanımı da önemlidir.  Çeşitli firmaların imal ettikleri birçok kablo tavası markaları vardır. Kablo tavası fiyatları da firmalara,ölçülerine, kalite ve markasına göre değişmektedir. Kablo taşıma sistemlerinde kaliteli bir kablo tavasının kullanılmasının birçok avantajı vardır. En önemlisi de korozyon etkilerini minimize etmek ve üzerinde taşıdığı kablo tesisatını güvenilir bir şekilde uzun yıllar taşımaktır.

kablo tavaları

Kablo Tavası Seçimi;

Kablo tavasında kullanılan sacın kalitesi önemlidir. Kablo tavası seçimi esnasında uluslararası standartlara uygunluğu ve taşıma kapasitesi değerlendirme tabloları ile ölçmekte fayda vardır.

Kablo tavası üretim aşamasında galvaniz ile kaplanır. Galvaniz kaplama için pregalvaniz ve sıcak daldırma galvaniz yöntemleri kullanılır. Kaplama metodu ve kalitesi önemlidir. Pregalvaniz ürünler yapıları itibari ile rulo halinde iken sıcak daldırma havuzundan geçerek çinko ile kaplanmaktadır. Kaplama kalınlıkları sıcak daldırma ürünlere göre oldukça azdır.

Pregalveniz TS822: 

Galvanizli düz saçlar et kalınlığı en çok 2,5 mm’ye kadar olan çelik saçların, erimiş çinko banyosuna daldırarak kaplanmasıyla hazırlanan malzemelerdir.

Sıcak daldırma TS914: 

Galvanizleme (sıcak daldırma) demir esaslı malzemenin erimiş halindeki çinko banyosuna daldırılarak yüzeyinde çinko veya çinko – demir alaşımında korozyona karşı koruyucu bir kaplama elde edilmesi işlemidir.

Kablo tavasının seçiminde önemli bir konuda uluslararası sertifikalar ve test raporlarıdır. Kablo tavası imalatı yapan sektörde öncü firmalar bu standartlara uygun olduklarına dair gerekli test raporları ve sertifikalarını müşterilerine sunmaktadırlar. Bazı firmalar ise bu standartlara uygun üretim yaptıklarını katalog sayfaları belirtmeye çalışmaktadırlar.

Kuvvetli akım ve zayıf akım kablolarının taşınmasında farklı kablo tavaları kullanılır. Kuvvetli akım ve zayıf akım kabloları aynı tava üzerinden dağıtılacaksa aralarına separatör (kablo ayırıcı) malzeme konulur. Kabloların dönüş yapması gerektiği yerlerde ise kablo tavaları için özel üretilmiş dönüş elemanları kullanılır.

Kablo tavaları galvaniz sac malzeme yapısından dolayı suya, neme ve kirli havaya karşı çok hassas tır. Bu olumsuz şartlarda kablo tavasının ömrü azalmaktadır. Kablo tavasının bulunduğu ortamda mümkün olduğunca hava sirkülasyonu sağlanmalıdır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir