Kömür & Maden Ocakları Gaz Ölçüm

Maden Ocakları Gaz ölçümü, Uyarı ve Alarm Scada Sistemi

Kömür ve Maden ocaklarında iş güvenliği ve işçi sağlığı en önemli unsurdur. Ocaklara yapmış olduğumuz Gaz ölçüm Uyarı ve Alarm Sacada sistemlerini bu bilinçle kurmaktayız.

maden ocakları gaz ölçümü alarm ve uyarı scada sistemi

Kömür & Maden Ocakları Gaz Ölçüm Uyarı ve Alarm Scada Sistemi tanımı;

Ocak içerisinde belirlenen noktalara aşağıdaki sensörlerin montajı yapılır.

1. Karbonmonoksit CO 0-500 ppm
2. Karbondioksit CO2 0-5.00 %
3. Metan CH4 0-5.00 %
4. Oksijen O2 0-25 %
5. Hava debisi 0-10 m/sn

ilave olarak yine belirlenecek noktalara yüksek desibelli ışıklı sirenler yerleştirilir. Sensör ve siren sinyalleri Güvenli bölgedeki PLC panosuna taşınır. Sensörler modbus çıkışlı veya analog çıkışlı seçilebilir. Tesisin istediği sinyal sayısına , PLC panosu ile aradaki mesafeye göre sensör çıkış sinyali ve sistem yapısı belirlenir. Ayrıca işletmenin ihtiyaç süresi ve maliyeti göz önünde bulundurularak uygun PLC seçimi yapılır.

Karbon monoksit (CO), Karbondioksit (CO2) ve Metan (CH4) miktarları anlık PLC sistemi tarafından ölçüşür. PLC panosunda bulunan ekrandan Bu değerlerin limit setleri girilir. Bu set değerleri geçen bir sinyal olduğu anda PLC sirenlere sinyal göndererek alamları etkinleştirir. Aynı şekilde ilave olarak devreye girmesi gereken fan ve emniyet sistemleri varsa bunlarıda otomatik aktifleştirir.

Oksijen (O2) ve Hava debisi içinse set değerin altında kontrolü yapılır ve set değer altına inen bir nokta olduğunda PLC gerekli çıkışlarını aktif eder.

Set değerler Ekrandaki şifreli menüden girilir ve bu menüye giriş izni sadece yetkili iş güvenlik personeline verilir.

Aynı şekilde kontrol odasında veya ilgili yönetim odasındaki PC sistemindeki Scada sistemimiz sayesinde ölçüm değerleri online olarak izlenir ve anlık kayıt altına alınarak geçmişe dönük raporlama yapılır ve grafik ortamda analiz imkanı tanınır. Scada yazılımının çalışacağı PC ‘nin PLC panosuna uzaklığına göre PLC-PC arası haberleşme öntemi seçilir. Profibus, Profinet ethernet, modbus gibi değişik opsiyonlar mevcuttur.