PLC’de Database

PLC’de Database, Data Kayıt & Data Logging

Analiz edilmesi gereken data periyodik olarak kayıt altına alınır. Periyodik olarak ölçülmek istenen data Dijital veya analog sinyal olabiir. Bu sinyaler herhangi bir PC olmadan PLC üzerinde 1sn ‘nin altında periyotlarda günlerce hatta aylarca kayıt altına alınabilir.

PLC ye bağlanan dokunmatik ekran üzerinden kayıt altına alınacak datanın scala değerleri girilir. Örnek olarak 4-20mA seviye bilgisiyse 4mA ve 20mA’e karşılık gelen seviye bilgileri girilir. İstenirse ofset tanımlanabilir. Ölçüm aralığı milisaniye olarak girilir. Start verildiğinde PLC sinyalleri girilen periyotta hafızasına kaydetmeye başlar. Girilen ölçüm periyode ve PLC deki hafıza büyüklüğüne göre kayıt işleminin ne kadar zaman devam edilebileceği ne kadar zamandır kayıt alındığı gibi bilgiler ekrandan izlenir.

Toplanan kayıtlar alınmak istendiğinde Notebook ile PLC ye bağlanır ve kullanımı kolay kullanıcı dostu olarak geliştirdiğimiz programla PLC den datalar çekilir.

PC ye alınan data kayıtları (data logları) excell ortamına alınabildiği gibi grafik ara yüzünde de raporlanıp izlenir ve analiz edilir. Ayrıca gerek PLC tarafında gerekse PC yazılımında isteğe bağlı formüller kullanılarak analiz kapsamını genişletmek mümkündür.

plc de databse data logging
plc de databse data logging
plc de databse data logging
plc de databse data logging

Sistem analog veya dijital olarak ölçümlenebilen her türlü bilgiyi kayıt altına alabilir. Bir sistemdeki çalışma durma bilgisi, seviye, sıcaklık, nem, hacim, debi, basınç, kütle, ph ve ihtiyaç olunabilecek daha başka bilgiler uygun transmitterlerle PLC ye taşınır ve data log sistemimiz ile PC olmadan PLC üzerinde kayıt edilmeye başlar. Bu sistemi kullanmak için programcı olmaya gerk olmayıp herhangi bir kullanıcı sistemi kullanabilir.

Dataları kayıt eden bu sistemde bir PC olmayıp kayıt işlemi direk PLC de yapıldığından, sistem az yer kaplar. Ayrıca 200w gibi düşük bir enerji harcadığından akü ilede beslenebilr. Yine elde taşınabilip geçici olarak her yere kurulabilecek bir sitemdir.