Priz

Priz nedir?

Elektrik enerjisi ile çalışan cihazları elektrik şebekesine bağlamak amacıyla kullanılan gereçlere priz denir. Sanayideki değişik tip ve güçteki makinelerin, bürolardaki ofis aletlerinin ve binalardaki çeşitli ev aletlerinin çalışmasında, priz tesisatlarının önemi büyüktür.

Priz tesisatları yönetmeliklere uygun olarak çekilmesi ve bu tesisatlarda modern tasarıma uygun gereçlerin kullanılması günümüzde gerekli hale gelmiştir. Birçok elektrik prizi çeşidi de vardır.

priz

Elektrik tesisatı yapım şekline göre priz çeşitleri:

  • Sıva altı priz
  • Sıva üstü priz
  • Nemliyer-antigron (etanş) priz

Sıva Altı Priz

Sıva altı prizinin dış çerçevesi sert PVC maddesinden, termoplastik yada bakalit malzemeden yapılmıştır. Prizin dış kısmı çeşitli renkte ağaç kaplama veya plastik malzemeden imal edilir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuvaları, yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemenin içinde bulunur. Kabloların bağlanacağı iletken bağlantı uçları ve kontakları dışında, temas edilen yüzeyi ve dış yüzeyi yalıtkandır.

Gövde üzerinde akım taşıyan iletken kısım ve parçaları, bakır alaşımlı sert malzemeden veya sert bakırdan üretilmiştir. Priz topraklı ve topraksız olarak iki gruba ayrılır. Pratikte en çok topraklı priz kullanılmaktadır. Çeşitli firmalar tarafından kullanım amaçlarına göre değişik amaçlı sıva altı prizler imal edilmektedir. Çeşitli firmaların kataloglarından kullanım yerine göre istenilen priz seçilebilmektedir.

Sıva altı priz çeşitleri;

sıva altı priz, sıva altı topraklı priz, topraklı priz (UPS), kapaklı priz, ikili priz (UPS), ikili priz, üçlü priz, çoklu priz, TV radyo prizi , uydu sat prizi, ikili nümerik, ikili data prizi, ikili data prizi kat nümerik, telefon prizi gibi çeşitleri vardır.

Sıva Üstü Priz

Sıva üstü prizin dış çerçevesi sert PVC madde veya bakalit malzemeden üretilmiştir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuvaları, yanmaz özelliği olan PVC veya porselen malzemenin içinde bulunur. Prizin kabloların bağlanacağı iletken bağlantı uçları ve kontakları dışında, temas edilen yüzey ve dış yüzeyi yalıtkandır.

Gövde üzerinde akım taşıyan iletken kısım ve parçaları bakır alaşımlı sert malzemeden veya sert bakırdan imal edilir. Günümüz teknolojisinde sıva üstü prizlerin yerini nemli yer prizleri ve plastik kanal prizlerine bırakmıştır.
Ofis ve büro uygulamalarında, dekoratif görünüm ve çok amaçlı kullanılmasından dolayı plastik kanal prizleri tercih edilmektedir. Bundan dolayı sıva üstü prizlerin kullanım alanları azalmıştır.

Sıva üstü priz çeşitleri;  

sıva üstü priz , sıva üstü topraklı priz, sıva üstü nümerik, sıva üstü düz priz, TV anten prizi geçişli, sıva üstü trifaze priz, trifaze duvar priz gibi çeşitleri vardır.

Nemliyer-Antigron (Etanş) Priz

Nemliyer tesisatında kullanılan prizler, nem, toz, su, patlayıcı ve yanıcı gaza karşı koruyucu içerisine alınmıştır. Dış çerçevesi sert PVC madde, termoplastik malzemeden veya bakalit malzemeden üretilmiştir. Enerjinin bağlanacağı kontak yuvaları, yanmaz özellikli PVC veya porselen malzemenin içinde bulunur.

Gövde üzerinde, akım taşıyan iletken kısım ve parçaları bakır alaşımlı sert malzemeden veya sert bakırdan imal edilmiştir. Aşağıda değişik nemliyer priz çeşitleri gösterilmektedir.

Nemliyer priz çeşitleri; antigron priz, antigron topraklı priz, antigron topraklı kapaklı priz, antigron TV anten prizi geçişli, antigron nümerik, üç kutuplu priz, duvar priz kauçuk, trifaze polyester priz gibi çeşitleri vardır.

Nemliyer Priz Özellikleri

Kullanım alanları oldukça yaygındır. Yapılarının sağlam ve uzun ömürlü olması sebebiyle ofislerde, binalarda ve sanayide devamlı kullanılan bir elektrik malzemesidir. Bir elektrik fişi yardımı ile, doğrudan kablo veya uzatma kablosu ile elektrikli cihazlara enerji aktarmak için kullanılan bir araçtır.

Piyasada üretici firmalar tarafından priz modelleri, çok çeşit ve renk seçeneği ile her türlü priz ihtiyacını karşılamaya yönelik üretilmektedir. Priz fiyatları da çeşit ve kalitesine göre değişiklik göstermektedir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir