Otomasyon, PLC, SCADA, HMI

Safety PLC, Fail safe PLC nedir?

Siemens serisi PLC lerin normal bir CPU sunda program OB1 (main OB) içerisinde koşar.  Başka alt fonksiyon ya da fonksiyon blokları da olur ve bu bloklarda da OB1 içerisinden çağırılır ve OB1 de olduğu gibi koşar.

Siemens Fail-Safe Bir CPU da ise program yine OB1 içerisinde koşar, ama örneğin güvenlik kapısı ya da ışık bariyeri ile ilgili olan kısım OB32 yda OB35 gibi interrupt bloklarında çağrılır.

Bu işlem şu avantajı sağlar, Normal CPU’da normal programın tarama süresi herhangi bir sebeple uzarsa, güvenlik kapıları ya da ışık bariyeri durumunu kontrol edemezsiniz. Fakat Fail-Safe CPU’da normal programın tarama süresi uzasa bile, OB32 ya da OB35 blokları belirlenen sürede mutlaka çalışır. Böylece insan güvenliği sağlanmış olur.

Kısacası, eğer insanların yaralanma ya da hayatını kaybetme gibi bir risk varsa fail-safe sistem kullanılır (örneğin otomotiv sanayisinde, paketleme işlemlerinde operatörlerin hareketli kısımlara kolunu bacağını kaptırma riski olan tesislerde vb.) yok ama düz tesislerde (arıtma, katı atık bertaraf sistemi gibi tesislerde) normal tip CPU seçimi yapılır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir