Seyyar kablo

Seyyar kablo

Elektrikli cihaz ve makinelerin kendi besleme kablolarının prizlere yetişmediği durumlarda seyyar olarak kullanılan bir ucunda priz, diğer ucunda fiş bulunan taşınabilir bağlantı kablolarına seyyar kablo denir.

Enerjiyi bir noktadan başka bir noktaya iletmek veya taşımak için kullanılan seyyar kablolar açıkta veya özel makara şeklinde de yapılabilir. Seyyar kabloların cinsi ve özelliği; bağlantı yapılacak cihazın gücüne, kullanım amacına ve çektiği akıma uygun olmalıdır. Kordon veya elektrik uzatma kablosu için NYAF ya da piyasa da TTR adı ile bilenen kablo kullanılmalıdır.

Kablo makarası ve bu makara üzerinde sarılı olan kablo, belirlenen kullanım ölçümleri doğrultusunda aşırı ısı çekmemelidir. Kablo sargı makaraları, aşırı ısıya karşı koruyucu cihazla donatılmalıdır. Kablonun uzunluğuna göre seyyar olarak kullanılan kablonun kesiti değişmektedir.

Kablo çeşitlerinden biri olan seyyar kablolar bakır iletkenli, çok telli, iki ya da çok damarlı yumuşak plastikten imal edilir. Damar kılıfları renklendirme veya numaralandırma ile tanımlanır. Plastik veya kauçuk dolgu kılıfı yumuşak malzemeden yapılır. Seyyar kablonun dış kılıfı siyah, beyaz ve gri renktedir.

Bir seyyar kablo makarası üzerindeki belirtilen bilgiler;

  • Seyyar kablo makarasının tipini ve çalışma yerini bildiren sembol yada işaret: Seyyar kablo makarası yalnız kuru nemsiz odalarda veya sudan korunması gereken yerlerde kullanılacaksa “üçgen içerisinde damla” işareti, suya karşı sızdırmazlık sağlanacaksa “iki damla” işareti bulunmalıdır.
  • Seyyar kablo makarasının çalışma değerleri: Kablo makarasının çalışacağı akım cinsleri, nominal gerilimi, akımı, maksimum nominal güç değerleri bulunmalıdır.
  • Makarada kullanılan kablonun mesafesi bulunmalıdır.
seyyar kablo

Seyyar Kabloların Standart Kesitleri

Kullanılacak olan elektrik kablosu çok damarlı TTR kablo olmalıdır. Kablo seçimi sırasında almaç gücü büyük olduğunda, kablo NYY olarak veya NYM antigron kablo olarak seçilmelidir.

Golyat priz

Birden fazla elektronik cihaz kullanılması gereken yerlerde grup priz , uzatma kablosu ve çoklayıcı görevi gören golyat prizler kullanılabilir.

Elektronik cihaz kullanımlarında anahtarlı kablo ve akım korumalı uzatma kablosu tercih edilebilir. Elektrik kesintilerinden ve güç değişimlerinden etkilenmemesi için akım koruyucu priz kullanımı oldukça fayda sağlamaktadır. Uzatma kablolarının görünmemesi ve toplu durması için kablo kanalı ve kablo bağı kullanılabilir.

Akım korumalı priz

Seyyar kablo makarası genelde 220 volt monofaze elektrik ile çalışır. Cihazın girişi mutlaka topraklı prize bağlanarak çalıştırılmalıdır. Çeşitli firmalar tarafından üretilen seyyar kablolar kullanım amacına uygun olarak kalitesine, uzunluğuna, ürün markasına göre farklı  üretilirken, seyyar kablo fiyatları da, çeşit, marka ve kalitesine göre değişmektedir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir