Pano kablosu

Pano kablosu

Elektrik panolarında kullanılan kablolar güç kabloları ve kumanda kabloları olarak iki kategoride  ayrılır. Projeden, güç ve kumanda için çizilmiş kısımlar ayrı ayrı, kabloları da ayrı başlıklar altında incelenir. Fakat kumanda kablosu olarak bilinen bir kablo aynı zamanda küçük bir güç için de kullanılabilir. Bazen de firmaların isteği doğrultusunda kumanda kısmında güç kablosu olarak nitelendirilen kablolar da kullanılabilir.

KUMANDA VE GÜÇ KABLOLARI

Kontrol kabloları, sinyal veya enerji iletmek için geliştirilmiş kablolardır. Esas görevleri, elektrik enerjisini veya elektriksel işareti iletip, iki elektrik cihazını birbirine bağlamaktır.

Kumanda Kablolarının Kullanım Alanları

Kumanda kabloları çok çeşitli ve yaygın kullanım alanları ile birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Otomobillerde, havacılık sektöründe, klima kontrollerinde, yapı işlerinde, ofis ve medikal cihazlarda, robotik sistemlerde, PLC kontrollü ekipmanlarda, otomasyon sistemlerinde, telekomünikasyon alanında, petrol ve gaz, enerji, maden gibi alanlarda kullanılırlar.

 • NYAF Kablolar 

Kablo Yapısı: İnce çok telli elektrolitik bakırdan imal edilmiştir.

nyaf pano kablosu

Kullanım Alanları

Sıva altı ve üstü tesislerde, kumanda panosu, kuru yerlerde, mutfak cihazları ile elektromekanik, boru  içerisinde, elektrik ve elektronik montaj uygulamalarında çok fazla esneklik gerektiren uygulamalarda tesisat kablosu olarak NYAF kablolar kullanılır.

 • NV-bu Kablo

Kablo yapısı: İnce çok telli elektrolitik bakırdan imal edilmiştir.

NV-bu kablo

Kullanım Alanları

Dinamit patlatmak için ara bağlantı kablosu olarak kullanılır. Ayrıca mekanik zorlanmaların bulunmadığı kuru yerlerde, hareketli cihazların bağlantılarında lamba, aplik, avize, seslendirme cihazları vb. kullanılır.

 • NYY-FLEX Kablo (Flexible Kablo)

Flexible Kablo Flexible; İngilizce bir kelime olup, “esnek, bükülgen” anlamına gelmektedir. Flexible kablo da, esnek, bükülgen kablo anlamına gelmektedir.

Kablo yapısı: İnce çok telli elektrolitik bakırdan imal edilmiştir.

NYY-FLEX kablo

Kullanım Alanları

NYY-FLEX kablolar kumanda ve güç amaçlı esnek uygulama gerektiren yerlerde, yer altında, kablo taşıyıcı tava veya kablo kanallarında, güç merkezlerinde, bina içi ve dışında, şalt ve endüstri merkezlerinde ve mekanik hasar riskinin olmadığı mahallerde kullanılır.

NYY-Flex alçak gerilim güç kablosu: 

Bu güç kablosu dağıtım ve sinyal için kullanılır ve dış mekanlarda (doğrudan UV ışınlarına karşı koruma ile), zeminde, su içinde, kablo kanallarında, binalarda, betonda ve ağır mekanik yüklerin olduğu durumlarda, statik uygulamalarda kullanılabilir. Özellikle çekme gerilmeleri beklenmemektedir.

NYY-Flex, elektrik santrallerinde, endüstriyel tesislerde, trafo istasyonlarında, metropolitan ağlarda ve diğer elektrik tesislerinde, endüstride, trafikte ve benzeri sinyal cihazlarının bağlantılarında kullanılmalıdır.

 • NYRY Kablo

Kablo yapısı:Bir veya çok telli bakır iletkenden imal edilmiştir.

Kullanım Alanları

NYRY kablolar, üzerindeki galvanizli yuvarlak çelik tellerden oluşan zırh sayesinde mekanik
zorlanmaların yüksek olduğu yerlerde, ağır işletme şartlarında, şalt ve endüstri tesisleri ile güç merkezlerinde bu kablolar kullanılır. Toprak altında ve özel olarak imal edildikleri zaman tatlı ve tuzlu suda kullanılır.

 • NLSY Kablo

Mekanik zorlama bulunmayan kuru, nemli ve ıslak yerlerde, güneş ışınlarından korunduğu  süre içinde sabit tesislerde harici (dış) yerlerde kullanılır. Esnek yapısı ve küçük çapı kabloya dahili (iç) sistemlerde kullanım rahatlığı sağlar. Hafıza programlı kumanda sistemlerinde, ölçü aletlerinde NLSY kablo kullanılır.

 • NLSCY Kablo

NLSCY esnek kablolar proje mühendisliğinin gerektirdiği enstrümantasyonda, taşıma cihazlarında, kontrol cihaz ve makinelerinde, serbest hareket gereken yerlerde, üretim hatlarında kullanılır. İnce  kalaylı bakırdan örülmüş ekran sinyallere ve gürültülere karşı koruma görevi yapar. NLSCY kablolar dışarıda ve direkt toprak altına gömülerek kullanılmaz.

 • NYSLYÖ-J Kablo

Dahili ve harici sistemlerde, yüksek mekanik zorlamaların olmadığı yerlerde, makinelerde, kontrol
cihazlarında, ölçü aletlerinde, ve bilgisayar sistemlerinde kullanılır.

NYSLYÖ-J; yağa, kimyevi maddelere ve petrol ürünlerine karşı dayanıklıdır.

 • NYSLYCYÖ-J Kablo

Dahili ve harici sistemlerde, yüksek mekanik zorlamaların olmadığı ve iletilen sinyallerin
parazitsiz olmasını gerektiren mahallerde kullanılır. NYSLYCYÖ-J kabloların tasarımı; şebekelerdeki elektromanyetik etki alanlarını en aza indirgemek için yapılmıştır. Kontrol cihazlarında, ölçü aletlerinde, bilgisayar sistemlerinde ve  makinelerde  kullanılır.

Bu kablolar; yağa, kimyevi maddelere ve petrol ürünlerine karşı dayanıklıdır.

 • O-PVC-JZ Kablo

O-PVC-JZ kablo

O-PVC-JZ esnek kablolar proje mühendisliğinin gerektirdiği enstrümantasyonda, taşıma cihazlarında, serbest hareket gereken yerlerde, kontrol cihaz ve makinelerinde, kuru, nemli ortamlarda, üretim hatlarında, kumanda ve kontrol kabloları olarak kullanılır.

KABLO SEÇİMİ

Proje aşamasında kablo seçimi yapılır. Elektrik panosunda kullanılacak olan kumanda ve güç kablo kesitleri ve cinsleri, klemens tablosu, malzeme listesinde belirtilir.

Kumanda Kablosu Seçimi

Kumanda kablosu olarak özel bir durum belirtilmemişse NYAF tipi kablolar kullanılır. NYAF  kablolar çok damarlıdır, rahatça bükülebilir ve şekillere sokulabilirler. Genel de 0,75 mm² ve 1,5 mm² kesitli kablolar kullanılsa da, kesitler kumanda ettikleri elemanın gücüne göre değişebilirler.

Bazen de müşteri isteğine bağlı olarak kullanılması gereken kesitin üzerindeki kesitlerde de kumanda kablosu kullanılabilir. Bu şekilde kablonun daha emniyetli çalışması sağlandığı gibi mekanik dayanımı da arttırılmış olur. Bu durumda fiyatlarında yükselebileceği göz ardı edilmemelidir. Bazı panolarda 24 V, 220 V gibi farklı gerilim değeri ya da DA(doğru akım). AA (alternatif akım) gibi farklı türde akım taşıyan kumanda kabloları aynı kanalda bulunabilir. Böyle durumlardaki kablolar ise farklı renklerle belirtilmelidir.

Güç Kablosu Seçimi

Güç kablosu seçimi yapılmadan önce elektrik panosunun çalışacağı yerde keşif çalışması yapılır. Bu keşif sırasında iki etken belirlenir:

 • Panonun kumanda edeceği aktif alıcıların toplam gücü
 • Panonun yerleştirileceği ortamın koşulları

Panonun kumanda edeceği aktif alıcıların, maksimum güç çekme durumunda alıcıların gücü tespit edilir. Bu gücün gerilim düşümü hesabı yapılır. Böylece panoda kullanılması gereken güç kablolarının kesitleri belirlenir. Panonun montajının yapılacağı yerin çevre koşulları tespit edilerek nem, yangın ihtimali, kimyasal tehdit vb. durumlar belirlenir. Bu çalışma koşullarına uygun özellikte imal edilmiş güç kablosu seçilerek projede belirtilir.

Tespit edilen bu hususların dışında panoyu yaptıran müşterinin özel istekleri olabilir. Güç kablolarında her faz için ayrı renkteki kablolar tercih edilir. Kablo seçimi sırasında bu istekler göz önünde bulundurulmalıdır.

Kabloların Taşıyacağı Akım Kapasite Tablosu

Kablo akım taşıma kapasiteleri, kablo imalatı ve kullanılacakları ortama göre belirlenir.  Yapılacak akım kontrollerinde kullanılacak iletken kesitleri kablo taşıma kapasiteleri bu tabloya göre seçilmelidir.

İletken Kesitlerine Göre Çap, Ağırlık ve Akım Taşıma Kapasiteleri

Not: Elektrik tesisatlarında kablo tavaları kablo dağıtımında kullanılan önemli malzemelerdir. Kablo tavası galvaniz sacdan üretilir ve delikli yapıdadır. Kablo tavası kuvvetli ve zayıf akım kablolarının yapı içerisinde yatay olarak dağıtılmasını sağlarlar.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir