Android / iPad / Cep telefonu

Android Tablet, ipad veya Cep telefonu üzerinden HMI ( Wi-Fi üzerinden Kontrol)

Gerek Panasonic, gerekse Siemens S7300, 1200, 400 serisi her türlü PLC’yi Android veya iPad Tabletler veya Akıllı telefonunuz üzerinden kontol edecek çözümlerimiz ve yazılımlarımız mevcuttur.

PLC‘yi MTV cihazımıza bağlarız ve cihazımız her türlü PLC ile haberleşebilir. Cihaz aynı zamanda ethernet networkune dahil olabilir. Kablosuz Wi-fi modeme de bağlanabilir. HMI yazılımı Tablet üzerinde çalışır ve istediğiniz PLC yi kontrol edersiniz.

Bu sistemde; Operatör makina üzerinde sabit bir ekranın (HMI = Human Machine Interface, OP=Operator Panel) yanına gitmek zorunda kalmaz. Makinasını istediği noktadan Ipad veya akıllı telefonu üzerinden kontrol edebilir.

Aynı şekilde daha büyük Ekran boyutuna ihtiyaç olan uygulamalar içinde HDMI girişi olan LCD, LED monitor ve Televizyon üzerinden de PLC kontrol edilir ve bu Büyük ekranlar HMI (operatör paneli) olarak kullanılır.

tablet veya cep telefonu üzerinden PLC HMI kontrolü
tablet veya cep telefonu üzerinden PLC HMI kontrolü
tablet veya cep telefonu üzerinden PLC HMI kontrolü
tablet veya cep telefonu üzerinden PLC HMI kontrolü

Program bir den fazla tablet’e kurulabilir. Bu yöntemle bir otomasyon sisteminin bir çok avantajı da mevcuttur. Klasik otomasyon sistemlerinde Operatör panel bozulduğunda veya kırıldığında yenisi alınması gerekir ve üzerindeki program yenisine yüklenmelidir. Bu durumda çoğu zaman problem çıkar. Ya ekran üretimden kalkmıştır, bulunamaybilir veya programın yeni ekrana yüklenebilmesi için gerekli olan bilgi ve cihazlara sahip olunamayabilir. Ancak ipad tablet sisteminde Operatör Android marketten herhangi bir akıllı telefonuna indireceği uygulama ile makinasına bağlanır ve telefonu makinasının Operatör paneli olmuş olur. Bunuda telefon kullanmayı bilen her personel gerçekleştirebilir. Bu özelliği sistemin en büyük avantajlarından birisidir.

Yapmış olduğumuz projede; Kamyon kantarında operatör cep telefonu üzerinden kamyon tartımını yapabilmektedir. Cep telefonundan kamyon plakasını girme kantar darasını alma gerekirse cep telefonundan kantar kalibrasyonunu yapıp uzaktan kontrol kumanda yapabilmektedir. Cep telefonu veya tabletteki işletim sistemi ne olursa olsun, apple ios veya android işletim sistemi olan tablet veya cep telefonundan kantarı kontrol ve kumanda edebilmektedir. Tartım bilgilerini kontrol ve kumanda sayesinde operatör sahadaki diğer işlerini rahatlıkla yapabilme fırsatı bulmaktadır.  Cep telefonu üzerinden kantar uzaktan kontrolü ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.