PLC, Motion Kontrol, Otomasyon

Motion kontrol

Hareket kontrol uygulamaları

Geçmişten günümüze teknolojik gelişmeler, endüstri alanında zirveyi kimseye kaptırmayan PLC sistemlerini de etkiledi. Eskiden basit kumanda devrelerine alternatif olarak ve fazla şalt malzemele yükünü kaldırıp, iş yükünü azaltmak için kullanılan PLC’ler; artık yüksek hassasiyet ve hız gerektiren nümerik ve hareket kontrol sistemlerininde önemli bir parçası haline geldi. Geliştirilebilir modüler yapısı ve endüstriyel cihaz ve sistemlere kolay entegre olabilmesi gibi özellikler PLC yi diğer kontrol sistemlerine göre daha popüler hale getirmiştir.

Gelişmiş Cpu’lar ile uygun servo motor sürücüsü kullanılarak artık 1 mikron hassasiyetine sahip hareket uygulamaları kolaylıkla yapılabilmekte ve bu alanda PLC ler, diğer nümerik kontrolcülerle rekabet içine girebilmektedir.

idas otomasyon olarak,  bir kaç eksenlik basit pozisyonlamalardan; 10 ve üzeri eksenli senkron ve doğrusal olmayan interpole eksen hareketlerine kadar bir çok hareket kontrol uygulaması yapılabilmektedir.

idas otomasyon bünyesinde;

–     S7-1200 Temel PLC ile V90 servo pozisyon kontrol , G120 Asenkron hız ve tork kontrol uygulamaları,

–    S7-1500 Standart PLCler ile Lineer çalışan senkron eksenler, Camx uygulamaları,

–    S7-1500 Teknoloji CPU lar ile, Doğrusal olmayan interpole eksen kontrolü,Cam, Cam disk kontrolü, harici enkoder, teknolojik modül kontrolleri gibi uygulamalar yapılabilmektedir.

plc motion kontrol hareket kontrol uygulamalarımız

Daha kararlı ve hassas çalışan servo sistemleri için siemens yeni Sinamics S210 serisi sürücüler ya da Sinamics S120 seri sürücüler kullanılabilmektedir. Frenli, Frensiz, dahili-harici enkoderlı çok çeşitli ürün seçenekleriyle projeye özel çözüm önerileri ile idas otomasyon her zaman yanınızda.

idas otomasyon, çeşitli sektörlerde farklı makineler için, özel ekran tasarımları da yapmaktadır.
Özel scada ve HMI tasarımında, müşteri isteği doğrultusunda reçeteler, log kayıtları, dil seçeneği, alarmlar, özel scriptler, pop-up ekranlar vb. Tasarımlar yapılmaktadır.

-Server-Client mimarisi Scadalar
-Panel üzeri HMI ekranlar
-OPC up bağlantısı
-Reçeteler
-Dil seçeneği
-Alarm ve Log kayıtları
-Özel grafikler
-Animasyonlar
-Scriptler
Webserver
-Pop-ups
Trendler

Ve daha fazla uygulama idas endüstriyel kontrol sistemleri  WinCC ekibi tarafından özenle hazırlanıp devreye alınmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.

Panaosonic Servo motor uygulamalarımız

Siemens motion kontrol ve servo uygulamalarına ek olarak daha ekonomik çözüm gerektiren işlerde panasonic servo motorları kullanmaktayız. panasonic marka servo motor sürücülerini pulse ile sürmekteyiz. Pulse ile yani frekans mosülasyonlu kare dalga (PWM) ile sürmede de yine aynı hassasiyetler ve kesin açı değerlerini sağlayabilmekteyiz. Motorun 1 turunu 10.000 pulsle kontrol ettiğimizde motorun bir turunu 10.000’e böler ve bu hassasiyette motoru kontrol edebilmekteyiz.

Aynı şekilde kalkış rampası duruş rampası tork ayarı gibi her türlü parametresini kontrol etmek mümkündür. panasonic servolu sistemlerde tek bir CPU ile 4 adet servo motoru senkron etmek mümkündür.

Panasonic servo motor uygulamalarımızda Siemens veya Panasonic marka PLC leri kullanmaktayız.