Sensör, Otomasyon, PLC, SCADA, Ultrasonik sensörler

Ultrasonik Seviye Sensörü 

Ultrasonik Seviye Transmitteri katı ve sıvılarda sürekli olarak seviye ölçümünü sağlamak amacıyla üretilmiş bir üründür. Transmitter olma itibariyle 4-20mA, 0-10V gibi analog çıkışlı olmakla beraber, modbus, profinet, profibus, hart gibi çıkışlara shiptirler. Bu yüzden dolayı genellikle otomasyon sistemleri ile birlikte kullanılırlar ve prosese uygun tranmitterin seçimini otomasyon kısmı belirler. idas otomasyon olarak her türlü transmitter ve otomasyon ihtiyaçlarınızda bizle iletişime geçebilirsiniz.

Seviye ölçümü yapma işlemi, ölçülecek olan nesnenin miktarını öğrenmek için yapılır. Sıvılarda miktar ölçümü hacim olarak yapılmaktadır. Sıvıların bulunduğu kapların fiziksel boyutları ile de hacim ölçümü hesaplanabilmektedir. Taban alanı belli olan bir su deposunda, suyun yüksekliğini doğru olarak ölçebilir ve su miktarını bulabilirsiniz. Bu nedenlerden dolayı da seviye ölçümü, sıvı miktarlarının ölçülmesinde ve parçacıklı katıların miktarlarının ölçülmesinde oldukça önemlidir.

ultrasonik sensör

Seviye kontrol yöntemleri arasında pek çok eski ya da geleneksel yöntem halen kullanılmaktır. Seviye ölçüm metotlarına farklı bir görüş açısı getirmek ve farklı yöntemler olduğunu bilmek ise alanında gelişme göstermeyi amaçlayan her firmanın hedeflerinden biri olmalıdır.

 

Ultrasonik seviye transmitteri çalışma prensibi

Ultrasonik seviye transmitterleri seviyeyi tespit edebilmek için ses dalgası oluşumlarını kullanır. Tank üzerine konuşlandırılan ölçüm mekanizması, içerisinde bulunan piezoelektrik kristal, elektrik sinyallerini belirli frekans aralığı ve sabit devingenlikle, ortam içinde dalgasal olarak devinim sağlayan ses enerjisine çevirir. Ses dalgaları yayılarak transdusere geri gider. Bu cihazlar basit olarak anlatmamız gerekirse, dalgaların yayılma süreçlerinin başlaması ile yüzeyden yansıyıp geri dönerek oluşturduğu hareket arasında geçen zamanı ölçer. Bu zaman transduser seviyesi belirlenmek istenen sıvı ya da katının yüzeyi arasında bulunan uzaklık ve yakınlıkla aynı orantıdadır ve malzemenin seviyesinin belirlenmesi için kullanılabilir. Ultrasonik seviye transmitteri, düşük viskoziteli akışkanların noktasal seviye belirlemelerinde alternatif bir yöntem olarak kullanılır. Ultrasonik seviye transmitteri sıvı ve katılarda sürekli olarak seviye ölçümünü sağlamak için geliştirilmiş bir üründür. Aynı zamanda hacimsel ölçüm ve açık kanallarda da debi ölçümü yapabilmektedir.

Ultrasonik seviye transmitteri elektriksel olarak dört telli transmitterdir. Üzerinde bir LCD ekrana sahiptir ve yapılandırma ayarlarını yapabilmek için de üzerinde bir tuş takımına bulunmaktadır. Ultrasonik seviye transmitteri kapalı ya da açık tanklardaki seviye ve hacim tespitini yüksek bir özen ile gerçekleştirmektedir. Ultrasonik seviye sensörü, Epoksi veya PVDF olarak tercih edilebilir. PVDF sensor sert, yıpratan kimyasallara (Asit, kostik, Petro kimyasallar gibi) uzun ömürlüdür.

Ultrasonik sevi transmitterinde hata olması halinde, hata çıkış rölesi devreye girerek besleme ve sinyal durumunu güvenli çalışmak için kullanabilir. Seviye ölçümü sırasında kararlı çalışmayı garanti eden, yan cephelerde oluşan ekoları elemine eden filtrasyon fonksiyonu vardır. Bağlı olduğu cihazların devreye alınmasını kolaylaştırmak için simülasyon fonksiyonuna da sahiptir. Yatay veya dikey silindirlerde hacimsel ölçüm yapabildiği gibi, kare ya da küre tanklarda da hacimsel ölçüm yapabilmektedir. Parsal savağı metodunu, açık kanal debi ölçümlerinde de gerçekleştirebilmektedir. Akış ölçümünde ( l/s, m3/h, imp/h, gal/h ) olarak gösterilebilir. RS485 Modbus RTU seri port haberleşmesi ile PLC olmayan uygulamalarda GPRS veri toplama uygulamalarında da ekonomik bir seçenektir. Makina uygulamalarında mesafe ölçümünde ve hareket algılamada kullanılabilir. Su arıtma tesislerinde, Kimyasal seviye tespit proseslerde, petro kimya merkezlerinde, gıda sektöründe sık olarak tercih edilmektedir.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir