Sensör, Otomasyon, PLC, SCADA, Daldırma tip seviye sensörü

Daldırma Tip Seviye transmitteri

Daldırma tip seviye Transmitteri sıvılarda sürekli olarak seviye ölçümünü sağlamak amacıyla üretilmiş bir üründür. Transmitter olma itibariyle 4-20mA, 0-10V gibi analog çıkışlı olmakla beraber, modbus, profinet, profibus, hart gibi çıkışlara shiptirler. Bu yüzden dolayı genellikle otomasyon sistemleri ile birlikte kullanılırlar ve prosese uygun tranmitterin seçimini otomasyon kısmı belirler. idas otomasyon olarak her türlü transmitter ve otomasyon ihtiyaçlarınızda bizle iletişime geçebilirsiniz.

Günümüzde özellikle sanayi sektöründe kullanılan seviye transmitteri çok çeşitli yapılara sahiptir. Bu yapılar kullanılacak olan alanlara göre değişkenlik gösterir.

daldirm tip seviye basinc transmitteri

Her alanda farklı transmitter kullanılırken, kullanılacak olan cihaz seçiminin yanlış olması alınacak olan sonuçların olumsuz olmasına sebep olur. Bundan dolayı kullanılacak olan alana göre doğru cihaz seçimi yapılmalıdır. Şamandıralı sistemlerde mıknatıslar sayesinde ölçüm yapılır. Şamandıra içerisinde olan mıknatıslar etkileşim göstererek manyetik bir durum oluşturur. Tank içerisinde bulunan akışkanların seviye değişiklikleri hangi yönde olur ise olsun transmitter da bu seviye değişimi ile hareket eder. Bu sayede değişim oranında oluşacak olan farklılıklar bir analog sinyalin üretilmesi sağlanır. Analog sinyaller 3 şekilde belirlenebilir. Bunlar 4-20mA veya 0- 10 Volt veya Ohm olarak olabilir. Oluşan bu sinyaller sayesinde dijital ortamlarda seviyenin durumu gözlenebilir. Bundan dolayı cihaz seçimi her zaman için en doğru sonuçların görüntülenebilmesini sağlar. Bu sebeple ölçüm cihazlarının kesinlikle sisteme uyumlu olması gerekir.

Günümüzde kullanılan seviye transmitteri çeşitlerinden olan paslanmaz çelikten yapılmış olanları vardır. Bu cihazlar küçük tanklarda kullanılır. Oluşabilecek olan herhangi bir seviye değişikliği sırasında bu değişkenlikten haberdar olmak adına kullanılır. Boyutlarının küçük olmaları ve yüksek performans göstermelerinden dolayı oldukça tercih edilen ölçüm cihazlarındandır. Ayrıca fiyatları da oldukça ekonomiktir. Bu sebeple birçok sektörde kullanılır. Bu sektörlerin başında soğutma, sıcak su, akaryakıt, yağ tankı ve kimyasal tanklar gibi birçok alanda kullanılır. Bundan dolayı oldukça tercih edilen ölçüm cihazlarının başında gelir.  Çalışma prensibi de daldırma usulü olduğundan dolayı akışkan sıvıların içerisinde bu cihaz daldırılarak kesin ve hassas olarak seviye değişkenlikleri tespit edilebilir. Günümüzde yeraltı suları, yağmur suları, yakıt depoları, yağ depoları, kuyular, havuzlar, biyogaz tesisleri, barajlar, göller ve kanalizasyonlar gibi daha birçok alanda kullanılır. Çok geniş bir kullanım alanı olan bu cihaz bu gibi alanlarda daldırma yöntemi ile hassas ölçümler yapabilir. Bu sebeple doğru kullanımı sayesinde en doğru ve en hassas ölçümler bu tip cihazlar ile elde edilebilir. Günümüzde ölçüm cihazları konusunda uzman olan firmalardan destek almak en yararlı çalışma şekli olur. Hata payı yok denecek kadar az olurken, doğru cihaz kullanılması sayesinde her alanda hassas ölçüm yapılabilme ihtimali vardır. Kullanılacak olan seviye transmitteri uzman firmalar tarafından monte edilir ise her zaman için en doğru ölçüm sonuçlarının elde edilmesi sağlanır.

Günümüzde uzman firmalar tarafından uygulaması yapılan seviye transmitteri hassas ve doğru sonuçların elde edilmesini sağlar. Pis su ve temiz su sitemlerinde de kullanılabilen bu cihazlar sayesinde güncel hayatta da birçok çalışma yapılabilir. Önemli olan kullanılacak olan alana göre doğru seviye ölçüm cihazının kullanılması ve bu cihazın doğru monte edilmesi sağlanmalıdır.

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir